بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بهاره آروین» مشکل از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه نیست و در دیگر ممالک هم اوضاع کم‌وبیش به همین منوال است. مشکل در ساختاری است که قرار است کاهش این تعداد اولیه به تعدادی محدود و قابل قبول برای برگزاری انتخابات را امکان‌پذیر کند
نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

شهیندخت مولاوردی» نامزدها باید پاسخ بدهند مساله اصلی برای آنها حجاب و گشت ارشاد است یا اینکه معیشت، زنانه شدن فقر، زنانه شدن اعتیاد، زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی، زنانه شدن ایذر، زنانه شدن سالمندی و... هم برای آنها دارای اهمیت است.
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 June 16
کد خبر: ۱۲۴۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۲
شهاب طبابایی دبیرکل حزب ندای ایرانیان:

رقابت در انتخابات میان عاقلان در برابر جاهلان است

تدبیر24» شهاب طباطبایی با انتقاد از برخی جریان‌های اصلاح طلب از آنها خواسته باعث ناامیدی مردم نشوند و حداقل‌ها را به حداکثرها ترجیح دهند. شهاب طباطبایی معتقد است نباید احزاب اصلاح‌طلب به دنبال سهم‌خواهی از کاندیداها باشند. مهم‌ترین بخش‌های گفتگوی او با رویداد24 را بخوانید:

️ بنا به دلایلی معتقدم این انتخابات شبیه انتخابات ۱۴۰۰ پیش نخواهد رفت. هم به دلیل عدم وجود گزینه مورد توافق و برنامه‌ریزی شده برای رقبای ما و هم تجربه شکست‌خورده خالص‌سازی دستگاه حکمرانی.

◾️عملکرد سه سال گذشته و اختلافات و افشاگری‌های حیرت‌آور گروه‌های داخلی اصولگرایان و اعلان جنگ رسمی پاجوش‌ها علیه چنارها، نیز ریزش‌ها و تردیدهایی جدی و قابل توجه در بدنه اصولگراها و عاقلان این جریان برای حمایت از کاندیداهای متعددشان ایجاد کرده است.

◾️تقریبا هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست و این یعنی وجود احتمال شکستِ گزینه‌های ضد توسعه، مخالف آزادی و بی‌تفاوت به زندگی روزمره مردم.

◾️از این جهت معتقدم ۳۰ روزِ پیش رو آبستن اتفاقات و سرشار از فرصت‌های فراوان برای مردم و ایران است، به شرط آنکه از این فرصت برای سیاست‌ورزی و نه سیاست‌بازی استفاده کنیم.

◾️مردم خسته از سیاست‌بازی‌ها همچنان در انتظار روزنه‌هایی برای گشایش در کشور و امور زندگی و آزادی‌های اجتماعی هستند. مردم از جریان اصلاح‌طلب و میانه‌رو توقع دارند اشتباهاتی شبیه انتخابات سال ۸۴ و مشابه، از آنها سر نزند. زیرا تکرار اشتباه، دیگر فقط اشتباه نیست. در این مورد خسرانی است که تا سالها قابل جبران نخواهد بود.

◾️اگر گفته می‌شود مردم از اصلاح‌طلب‌ها و اصولگراها عبور کرده‌اند، معنایش ناامیدی مطلق از اصلاح‌طلبی به عنوان تنها راهِ برون رفت از شرایط موجود نیست، منتظرند راهی میانه نشان دهیم. فضای انتخاباتی پیش‌رو رقابت میانه‌روها در برابر تندروها، عاقلان در برابر جاهلان است. مردم هم خوب می‌دانند که براندازان و خارج نشینان قرار نیست کاری بکنند، از مریخ و کرات دیگر هم که کسی نمی‌آید؛ خودمان را داریم و نخبگان و متخصصانِ محذوفی که باید قدرتی برقرار باشد تا کار را از دست نااهلان به آنانی بسپرند که هنوز دلشان برای کشور در سوز و گداز است و کم هم نیستند.

◾️ آنچه از بخش‌هایی از جامعه و بدنه اصلاح‌طلبان و میانه‌روها بر می‌آید حرکتی رو به جلو برای جلوگیری از فرصت‌سوزی است قطعا اگر فرد و یا گروهی با لجاجت و تک‌روی در مقابل این مسیر قرار بگیرد بایست در آینده پاسخگوی رفتار و تصمیم خود باشد.

◾️مرادم از فرصت‌سوزی در این شرایط، هم کاندیدا‌سوزی به شیوه معرفی‌های بی‌هدف و فله‌ای است که باعث بدبینی مردم نسبت به جریان عقل‌گرا می‌شود، روشی که باعث زخمی‌شدن کاندیداها با برچسب‌زنی‌های مختلف می‌شود و کارِ آنها را در روزهای آخر سخت‌تر می‌کند.

◾️اگر در اندیشه ایران و آینده آن هستیم شاید لازم باشد از بعضی حداکثرها برای رسیدن به حداقلی از مشترکات آن هم برای خروج از وضعیت موجود چشم بپوشیم.

◾️اعتقاد داریم فضای سیاست خاکستری است و نه سیاه و سفید و همچنانکه از ابتدا پافشاری می‌کردیم اصلاح‌گری را تدریجی و گام‌به‌گام می‌دانیم، حتی اگر در مقاطعی عقب‌گرد داشته بازهم راه خود را پیدا خواهد کرد.

◾️لازم است امتیازگیری‌های سیاسی و حزبی را محدود کنیم به منافع ملی و مردم. مهم نیست فلان آدمِ ما در کابینه فلان کاندیدا سهم داشته باشد، مهم این است سهمِ مطالبات اصلی و حیاتی مردم در گفتار و عمل کاندیدا نمایان باشد. حساب هزینه فایده‌مان تنها مخصوص مردم و آینده کشور باشد و نه خودمان و نه حزب منتسب به ما.

◾️در این صورت امیدواریم نتیجه این سیاست‌ورزی و حضور معنادار مردم باعث شود تا بازی تندروها و خواب آشفته‌ای که برای مردم و کشور دیده‌اند را پریشان کند. تا مسیرِ عقب گرد متوقف شود و بازهم آهسته ولی پیوسته رو به جلو حرکت کنیم.

◾️ما در حال مذاکره و رایزنی با کاندیداهای ملی و کارنامه‌دار، برای تعیین تکلیف نهایی و معرفی گزینه‌ای مقبول و معقول هستیم و حتما در این مسیر به جبهه اصلاحات کمک خواهیم کرد. ضمن آنکه اجازه نخواهیم داد کسانی بیرون یا درون اصلاح‌طلبی به فضای ناامیدی و تشدیدِ بن‌بست دامن بزنند و این فرصت تاریخی از بین برود.

منبع : رویداد24

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: