نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 16
کد خبر: ۱۲۴۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۰

چالش های پیش رو پتروشیمی های متانولی

غلامرضا دهقان ناصر آبادی /نماینده منتخب مردم شهرستان های کازرون و کوهچنار

در حال حاضر ظرفیت منصوبه و احداث شده پتروشیمی ۹۱ میلیون تن در سال می باشد.
بر اساس گزارش های رسمی ظرفیت عملیاتی پتروشیمی حدود ۷۰ میلیون تن بوده که دلیل اصلی عدم تحقق ظرفیت اسمی کمبود خوراک عنوان شده است و از طرفی برای برنامه هفتم افزایش ظرفیت پتروشیمی به ۱۳۱ میلیون تن ترسیم شده است
این درحالیست که در سالهای اخیر قیمت جهانی بازار متانول دچار افت قابل توجهی شده که بعضاً ارزش کسب شده از فروش متانول با وجود هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری، کمتر از فروش و صادرات گاز  بوده است.
موضوعی که مورد غفلت طولانی مدت قرار گرفته است تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی و خصوصا متانول است.
در حال حاضر ظرفیت احداث شده متانول ۱۴ میلیون تن در سال است و با کمال تعجب در برنامه هفتم توسعه تنها تکمیل زنجیره ارزش کمتر از یک میلیون تن در سال منظور شده و از طرفی افزایش ظرفیت متانول به ۳۲ میلیون تن هدف گذاری شده است!
قطعا اهداف کمی ترسیم شده برای کل صنعت پتروشیمی و خصوصا واحد های متانول سازها نیاز به اصلاح برنامه و راهکار ها و طرح های نوین می باشد.
چالش های اصلی، تامین خوراک و تکمیل زنجیره ارزش خواهد بود و برای بخش مهم متانول ساز ها، راهکارهای تشکیل کنسرسیوم متانول سازها و شراکت در سرمایه گذاری در بالادست جهت تامین خوراک پتروشیمی ها از راهبرد های گذر از این چالش ها خواهد بود.

 منبع : نفت ما

برچسب ها: تدبیر24 نفت ما
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: