نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 16
کد خبر: ۱۲۴۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵

حاشیه‌های نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا

در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد سن ريیس‌جمهور 81 ساله، ماه‌ها گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی می‌تواند جایگزین بایدن به عنوان نامزد دموکرات‌ها شود، در جریان است

تدبیر24» احسان پناه‌بر - جو بایدن، ريیس‌جمهور ایالات‌متحده و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری، روز جمعه مذبوحانه تلاش کرد تا نگرانی دموکرات‌ها را نسبت به نمایش ضعیف و متزلزلش در مناظره‌ با دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان فرو نشاند، اما ضعیف‌تر از حد تصور ظاهر شد. به گزارش نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان، از همان ساعات ابتدایی پس از مناظره، گمانه‌زنی‌های جدی در مورد جایگزینی او مطرح شده است و به نظر می‌رسد دموکرات‌های ناامید از نمایش شکننده بایدن در مناظره به دنبال فردی هستند تا بتوانند در این فرصت اندک جایگزین او کنند. این درحالی است که نیویورک تایمز گزارش می‌دهد برخی اعضای حزب دموکرات و نزدیک به کارزار او تلاش دارند تا هر گونه کودتای درون حزبی علیه بایدن را عقیم بگذارند و همچنان او را نامزد اصلی حزب معرفی کنند.

به عقیده ناظران، مشکل عمده و نگران‌کننده بایدن، مسائل شناختی او است که می‌تواند در ماه‌های آتی و مناظرات بعدی مشکلات به مراتب جدی‌تری برای او ایجاد کند. منتقدان بایدن 81 ساله، بر آنند که او نمی‌تواند قدرتمندترین اقتصاد جهان را برای چهار سال دیگر رهبری کند و ممکن است در صورت انتخاب، در میانه دوره دوم خود مجبور به استعفا شود. این امر برای وجهه حزب دموکرات می‌تواند خردکننده باشد. به عقیده ناظران و بسیاری از دموکرات‌ها، پنجشبه شب، شبی بحرانی برای کارزار بایدن و ریاست‌جمهوری او ایجاد کرد. اعضای حزب او با جایگزین‌های بالقوه‌ای در تماس هستند. حتی برخی حامیان مالی جو بایدن نیز بر دودلی خود افزوده‌اند، چرا‌که آنها میلیون دلار را تاکنون به پای او ریخته‌اند و اکنون بیش از هر زمانی حس می‌کنند این کار بیهوده بوده است.

برخی از این ناظران در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان و سی‌بی‌اس نیوز گفتند که به نظر نمی‌رسد بایدن کسی باشد که بتواند در مقابل ترامپ بایستد. این در‌حالی است که حکیم جفریس، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان امریکا روز جمعه در پاسخ به این پرسش که آیا بایدن کناره‌گیری می‌کند یا خیر، پاسخ منفی داد. هجمه‌ها به عملکرد بایدن در مناظرات البته بدون پیشینه نیست.

از ماه‌ها قبل برخی در حزب دموکرات تلاش داشته‌اند او را با فرد دیگری جایگزین کنند. به نظر می‌رسد بایدن انتقادات در جریان گردهمایی انتخاباتی در کارولینای شمالی را تایید کرد، اما با تزریق امید به هوادارانش افزود: می‌دانم که چگونه این کار را انجام دهم. می‌دانم چگونه کارها را انجام دهم. در این سخنرانی ۱۸ دقیقه‌ای، بایدن به شکل محسوسی سرزنده‌تر از شب قبل و در مناظره با ترامپ ظاهر شد. او ترامپ را متهم به دروغگویی کرد و گفت: ريیس‌جمهور پیشین امریکا در تلاش است انتقام‌جویی کند و هدف او کمک به امریکایی‌ها نیست. بایدن گفت: انتخاب در انتخابات پیش رو ساده است. دونالد ترامپ دموکراسی ما را از بین خواهد برد، اما من از آن دفاع خواهم کرد. روی کوپر، فرماندار کارولینای شمالی روز جمعه، ساعاتی قبل از معرفی ريیس‌جمهور در گردهمایی انتخابات به آسوشیتدپرس گفت: درست است، ريیس‌جمهور بایدن شب خوبی نداشت، با این حال، دونالد ترامپ با دروغ‌های مکرر و ارائه چشم‌انداز تاریک خود برای امریکا نیز نمایش مناسبی از خود ارائه نداد. او گفت: نمی‌توانیم دونالد ترامپ را به کاخ سفید بازگردانیم. او یک تهدید وجودی برای ملت ماست. اظهارات روی کوپر درحالی است که به گزارش سی‌ان‌ان، 63درصد از بینندگان مناظره، ترامپ را پیروز مناظره دانستند.

 باراک اوباما، ريیس‌جمهور سابق، از معاون ريیس‌جمهور سابق خود حمایت کرد. او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که شب‌های بد مناظره همیشه رخ می‌دهد. اوباما با اشاره به نمایش ضعیف خود در اولین مناظره مبارزات انتخاباتی مجددش در سال 2012، افزود: به من اعتماد کن، می‌دانم سخت است، اما این انتخابات هنوز هم انتخاب میان کسی است که تمام عمرش برای مردم عادی جنگیده و کسی که فقط به فکر خودش است. او در ادامه نوشت: دیشب تغییری در این رویکرد ایجاد نکرد و به همین دلیل است که در ماه نوامبر بسیار حساس است.

 ستاد انتخاباتی بایدن گردهمایی انتخاباتی او در کارولینای شمالی را بزرگ‌ترین تظاهرات انتخاباتی ريیس‌جمهوری در ایالتی نامید که ترامپ با کمترین اختلاف در سال 2020 در آن پیروز شد. او سپس برای تعطیلات آخر هفته جهت جمع‌آوری کمک‌های مالی به نیویورک سفر کرد. به نظر می‌رسد کارزار انتخابی بایدن اکنون بیش از همیشه به دلار نیاز دارد، چراکه به گزارش نیویورک تایمز، برخی حامیان مالی او در باب پیروزی‌اش تردید دارند و ممکن است از کمک به او کنار بکشند. ستاد انتخاباتی بایدن اعلام کرد که 14 میلیون دلار در روز مناظره و صبح بعد از آن جمع‌آوری کرده است، درحالی که ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که بیش از 8 میلیون دلار از شروع مناظره تا پایان شب جمع‌آوری کرده است. کامالا هریس، معاون ريیس‌جمهور که کارزار بایدن او را برای دفاع از عملکرد بایدن به لاس وگاس فرستاد،

روز جمعه در تجمعی در این شهر سعی کرد به هواداران بایدن اطمینان خاطر دهد و گفت: نتیجه این رقابت با یک شب تلخ در ماه ژوئن قطعی نمی‌شود. نتیجه این رقابت را شما تعیین خواهید کرد. اینکه چه کسی در سال آینده در کاخ سفید می‌نشیند، براساس آنچه ما با هم در این 130 روز آینده انجام می‌دهیم، مشخص خواهد شد. مایکل تایلر، مدیر ارتباطات کارزار انتخاباتی بایدن به آسوشتیدپرس گفت که هیچ گفت‌وگوی داخلی درباره کناره‌گیری بایدن وجود نداشته است، اگرچه او نیز اذعان داشت که ريیس‌جمهور «شب بدی» را روی صحنه سپری کرد. امانوئل کلیور، نماینده دموکرات نیز به نیویورک تایمز گفت که به دلیل تعداد تماس‌های تلفنی که پس از اجرای «وحشتناک» بایدن در مناظره دریافت کرده، به سختی خواب به چشمانش می‌آید. او نیز در مورد جانشینی بایدن گفت که بحث‌ها جدی نیست و بایدن همچنان نامزد حزب است. جیمز کلایبرن، نماینده دموکرات کارولینای جنوبی که چهار سال حمایت او در آن ایالت به بایدن کمک کرد در آن ایالت پیروز شود، به سی‌ان‌ان گفت که اواخر روز جمعه با بایدن صحبت کرده است و پیامش به او ساده بود: در مسیر خود بمان. بایدن و تیم او مدت‌هاست به رای‌دهندگان وعده داده‌اند در مورد سن و عدم محبوبیت بایدن در صورت مواجهه با انتخاب بین ريیس‌جمهور فعلی و ترامپ در پای صندوق‌های رای، نگران نباشند. نظرسنجی‌های سی‌ان‌ان و ایپسوس که بلافاصله پس از مناظره انجام شد، نشان داد که اکثر ناظران مناظره فکر می‌کنند ترامپ بهتر از بایدن بوده است. با این حال، رتبه‌بندی محبوبیت این دو نامزد، درست مانند پس از محکومیت ترامپ، بدون تغییر باقی ماند. درحالی که دموکرات‌های کنگره علنا پشت سر بایدن متحد ‌شده‌اند، حامیان مالی و عوامل حزب پیام‌های متنی و تماس‌های تلفنی وحشتناکی را به اشتراک گذاشتند و نگرانی خود را از عملکرد ناامیدکننده بایدن ابراز داشتند. در میان معدود صداهای دموکرات در کنگره که از بایدن خواستار کناره‌گیری شد، نانسی بویدا، نامزد کنگره در کانزاس بود. او از بایدن خواست کارزار خود را متوقف کند و در پایان دوره فعلی خود بازنشسته شود. با این حال، نیویورک تایمز و آسوشیتدپرس، به شکل جداگانه، براساس مصاحبه با چندین نفر که به شرط ناشناس ماندن، گزارش دادند هیچ نشانه فوری از تلاش‌های سازمان‌یافته در میان اهداکنندگان، رهبری کارزار او یا کمیته ملی دموکرات برای متقاعد کردن ريیس‌جمهور به کناره‌گیری وجود ندارد. گرچن ویتمر، فرماندار میشیگان، دموکراتی است که اغلب از او به عنوان یکی از رقبای سال 2028 و به عنوان جایگزین احتمالی بایدن یاد می‌شود، این چهره روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از بایدن حمایت کرد. او گفت که تفاوت بین دیدگاه جو بایدن برای اطمینان از اینکه همه در امریکا از دید منصفانه برخوردار هستند و برنامه‌های خطرناک و خودخواهانه دونالد ترامپ با نزدیک شدن به نوامبر واضح‌تر می‌شود.

گاوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا نیز در پاسخ به پرسشی در مورد گزینه جانشینی بایدن، آن را رد کرد و به خبرنگاران گفت: من هرگز به او پشت نمی‌کنم. براساس قوانین فعلی حزب دموکرات، جایگزینی بایدن به عنوان نامزد حزب بدون همکاری او یا بدون اینکه مقامات حزب مایل به بازنویسی قوانین در کنوانسیون ملی ماه آگوست باشند، اگر نگوییم غیرممکن، دشوار خواهد بود.

به گزارش نیویورک تایمز، اگر بایدن پس از کنوانسیون کناره‌گیری کند، تقریبا 500 عضو کمیته ملی دموکرات می‌توانند نشستی ویژه برای انتخاب نامزد جدید ریاست‌جمهوری و معاون ريیس‌جمهور با اکثریت آرا تشکیل دهند. این حزب قصد دارد تا قبل از شروع کنوانسیون در 19 آگوست از طریق فراخوان مجازی به نامزدی بایدن رای دهد. لازم است نامزدهای ریاست‌جمهوری حداقل 90 روز قبل از انتخابات نوامبر (در این مورد 7 ماه آگوست) به ‌طور رسمی نامزدی خود را اعلام کنند. حزب دموکرات هنوز تاریخ رسمی را برای فراخوان مجازی اعلام نکرده است. هر نامزدی که می‌خواهد بایدن را در این کنوانسیون به چالش بکشد، باید ابتدا نامزد رقیب خود را اعلام کند. در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد سن ريیس‌جمهور 81 ساله، ماه‌ها گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی می‌تواند جایگزین بایدن به عنوان نامزد دموکرات‌ها شود، در جریان است. کامالا هریس، معاون ريیس‌جمهور بدیهی‌ترین گزینه برای جایگزینی او است، اگرچه او باتوجه به محبوبیت 39درصدی خود، نبرد سختی برای جلب رای‌دهندگان دارد. فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، نام دیگری است که معمولا مطرح می‌شود، اما او مکررا چشم‌انداز جایگزینی بایدن را رد کرده و در مصاحبه‌های پس از مناظره، وفاداری خود را به ريیس‌جمهور اعلام کرده است. تا صبح روز جمعه، هیچ یک از دموکرات‌های برجسته آشکارا از او برای کناره‌گیری دعوت نکرده بودند و در درون حزب هم اتفاق نظر عمومی در مورد اینکه در صورت انجام این کار چه کسی جایگزین بایدن شود، وجود ندارد. بایدن در گفت‌وگو با خبرنگاران پیشنهادهایی مبنی بر کناره‌گیری را پس از مناظره رد کرد. او در سخنرانی پس از مناظره به حامیان خود در آتلانتا گفت: به راه خود ادامه دهیم. او افزود گفت: مناظره با یک دروغگو سخت است. به نظر می‌رسد مجموعه حزب دموکرات خواهان ماندن بایدن در صحنه رقابت باشند و بحث جانشینی او بیشتر ناشی از هیجانات پس از نمایش ضعیف او در مناظره باشد. 

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: