نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۴۷۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۹
در حاشیه بازدید از آخرین دستاوردهای فضایی؛

روحانی: برای پیشرفت در علم و دانش از کسی اجازه نمی‌گیریم و نخواهیم گرفت

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به تلاش دشمنان در استفاده از حربه‌ی بهانه‌گیری تصریح کرد:‌ تلاش دولت یازدهم این است که حربه بهانه‌گیری را از دست قدرت‌هایی که علیه ملت ایران تلاش می کنند، بگیرد.
تدبیر24: حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی با اشاره به دستاوردهای دانشمندان و محققان کشورمان در زمینه‌ی فناوری‌های فضایی خاطر نشان کرد: صبح امروز و در بازدیدی که از نمایشگاه دستاوردهای فناوری فضایی داشتم، مشاهده کردم که ملت ایران و دانشمندان و محققان همگی در این زمینه مصمم هستند و تصمیمی قاطع برای پیشرفت و سلطه در این فناوری گرفته‌اند.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: قرآن به ما می‌گوید که شما می‌توانید، ما می‌توانیم از همه‌ی قطر‌هایی که در فضا وجود دارد عبور کنیم، البته این عبور آسان نیست، باید در آن نفوذ کنیم.

روحانی با بیان این‌که این آیه قرآن بدین معناست که در این مسیر با موانع مختلفی مواجه هستیم و باید از میان موانع به سمت هدف حرکت کنیم اظهار کرد:‌ برای حرکت به سمت هدف نیاز به سلطه است و مسلط بودن وسلطه داشتن نیز چیزی به جز علم و دانش و آشنایی به رموز است.

وی با تاکید بر این که مسلط بودن هم به دانش و برنامه ریزی نیازمند است و هم حرکت ، هدف یابی و دستیابی به اهداف را می‌طلبد خاطر نشان کرد: امروز هنگامی که در مجموع دانش فضایی همه تحقیقات را کنارهم قرار می‌دهیم، برای ما روشن است که به دنبال چه اهدافی هستیم.

روحانی در ادامه به وسعت و پیچیدگی فضا اشاره و خاطر نشان کرد: علم بشر به هر میزان که پیشرفت کند به هر حال محدود است و در عین حال خدای متعال قدرتی به انسان‌ها داده است که نه تنها بر زمین، بلکه بر جهان مسلط باشد. این سلطنت بر جهان آفرینش و کرات بالا نیز از دید قرآن کریم امکان پذیر است.

روحانی همچنین به بیان ویژگی‌های دانش هوا و فضا پرداخت و با اشاره به راهبردی بودن این دانش خاطر نشان کرد:‌ دانش هوا و فضا دانشی است که زمانی کشوری وارد آن می‌شود، در واقع ابعادی از اقتدار ملی خود را توسعه داده است.

وی با بیان این‌که امروز ملت ایران وارد این جهان و دانش هوا فضا شده‌اند، خاطر نشان کرد:‌امروز ملت ایران توانایی ساخت انواع مختلف ماهواره ها را دارد ومی‌تواند ماهواره را پرتاب و کنترل کند. امروز همچنین این امکان وجود دارد که با ایستگاه‌های زمینی با ماهواره‌ها ارتباط برقرار کرد و انتقال داده انجام داد.

وی همچنین با تبریک به مناسبت پیشرفت‌هایی صورت گرفته در زمینه فناوری‌های پیشرفته به مردم اظهار کرد:خوشبختانه در دهه‌های اخیر به ویژه سال‌های گذشته در زمینه‌ی فناوری‌های پیشرفته پیشرفت روز افزونی داشته‌ایم و این مسیر هیچ گاه متوقف نشده است.

وی در ادامه به بیان علل عدم توقف مسیر پیشرفت‌های علمی در کشور پرداخت و خاطر نشان کرد:‌ نخستین اصلی که موجب پیشرفت روز افزون ما در زمینه‌ی فناوری شده است، اراده ملی در این زمینه است. امروز از بالاترین رده کشور یعنی مقام معظم رهبری تا مردم عادی همه مصمم هستند و این اراده وجود دارد که باید در زمینه‌ی فناروی‌های پیشرفته از جمله هوا و فضا ، بسترها و زمینه‌های لازم برای صاحب نظران و دانشمندان را آماده کنیم.

وی با تاکید بر این که استعداد ملت ایران یکی دیگر از دلایل عدم توقف پیشرفت‌ها در کشور است به پیشرفت کشور درزمینه‌ی فناوری‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز نه تنها فناوری هوا و فضا، بلکه در همه‌ی زمینه‌های مختلف فناوری از جمله بیوتکنولوژی، نانو، فناوری هسته‌ای، داروسازی و علوم پزشکی ، کشور پیشرفته‌ای هستیم و می‌توانیم خود را در سطح دنیا عرضه کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه‌ی بیوتکنولوژی و علوم پزشکی و همچنین طرح سلامت مردم خاطر نشان کرد:‌امروز ما در عرصه‌ی علوم پزشکی و بخش سلامت مردم کار بسیار عظیمی انجام داده‌ایم .

وی با بیان این‌که در این زمینه گام به گام در حال حرکت به سمت جلو هستیم به پیشرفت های کشور در زمینه‌ی ژنتیک و بیوتکنولوژی اشاره و خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز بر خلاف برخی کشورها که هنوز موانع بسیاری بر سر راه دارند، علما و فقهای دینی ما در را بر روی بیوتکنولوژی بازکرده‌اند و زمینه برای فعالیت در این عرصه برای دانشمندان و محققان ما فراهم است.

روحانی درادامه به پیشرفت‌های کشور در عرصه‌ی علوم هسته‌ای اشاره و تاکید کرد: در دولت یازدهم در زمینه ی هسته‌ای پیشرفت‌های بسیار مهمی انجام گرفته است، اما به دلیل پر سر و صدا بودن مذاکرات هسته‌ای این فعالیت‌ها و پیشرفت‌ها مقداری تحت الشعاع قرار گرفتند .

وی همچنین با تاکید بر این‌که در دولت یازدهم با شتاب بیشتری در حال تلاش در زمینه‌ی علوم هسته‌ای هستیم گفت:‌ نه تنها در دولت یازدهم، بلکه در جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در علم و دانش از کسی اجازه نمی‌گیریم و نخواهیم گرفت. هیچ کس این گونه فکر نکند که ما در حال تعامل و مذاکره با دنیا هستیم پس می‌خواهیم پیشرفت‌های علمی را کنار بگذاریم.

روحانی خاطر نشان کرد‌: بحث مذاکره ما این نیست که علمی کنار گذاشته می‌شود، بلکه در کنار تمام پیشرفت‌های علمی ما با قدرت پیش خواهیم رفت.

رئیس جمهور با بیان این که کار دولت این است که بهانه را از دشمن بگیرد ادامه داد: گاهی دشمنان ما می‌خواهند در یک توطئه‌ی علمی بهانه گیری کنند و به مردم کشور فشار وارد کنند. برخی از کلمات، جملات و موضع گیری‌ها به دشمن در این بهانه‌گیری هاو طرح اتهامات ناروا علیه کشور کمک می‌کند، در همین راستا تلاش دولت این است که حربه بهانه گیری از دست قدرت‌هایی که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند را بگیرد.

روحانی تصریح کرد:‌ما این کار را آغاز کرده‌ایم و تا روزی که معلوم شود این حرف‌ها واقعی نیست مسیر خود را ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تغییرات صورت گرفته در مدیریت علوم فضایی کشور خاطر نشان کرد: دولت یازدهم در بررسی‌هایی که انجام داد متوجه شد در مساله علوم فضایی از لحاظ ساختاری وتشکیلاتی یک برهم ریختگی وجود دارد.در بررسی های خود اشاره کردیم که اگرمراکز تحقیقاتی و علمی ما زیر نظر مسئول مستقیم خود باشد، پیشرفت سریعتر و بهتر حاصل می‌شود. به همین دلیل نیز سازمان فضایی و همچنین پژوهشگاه مربوطه را مانند قبل در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دادیم.

روحانی همچنین با بیان این که باید تقسیم کار دقیقی میان دانشگاه‌های کشور انجام بگیرد اظهار کرد:‌ما در دانشگاه‌های کشور باید چیزی شبیه کنسرسیوم ایجاد کنیم و هربخش را به یک دانشگاه وگذار نماییم. و تمامی این بخش‌ها در یک جا در کنار یکدیگر تکمیل و ترکیب شوند.

روحانی در پایان با بیان این که دولت برای ادامه راه و افزایش سرعت راه در زمینه‌ی همه‌ی فناوری‌ها از جمله علوم فضایی تصمیم قاطعی گرفته است ، گفت: دولت از همه توان و امکان خود در این زمینه بهره بردرای و استفاده خواهد کرد.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: