نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۴۷۲۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰

استقبال سرد از خرید سربازی

سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره استقبال مشمولان برای پرداخت جریمه اظهار می کند: تا دیروز حدود 80 هزار نفر ثبت نام کرده اند، در این بین بیش از 70 درصد افراد ثبت نام کرده زیر دیپلم، حدود 20 درصد دیپلم و حدود 8 درصد نیز فوق دیپلم و بالاتر هستند.
تدبیر24: سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره استقبال مشمولان برای پرداخت جریمه اظهار می کند: تا دیروز حدود 80 هزار نفر ثبت نام کرده اند، در این بین بیش از 70 درصد افراد ثبت نام کرده زیر دیپلم، حدود 20 درصد دیپلم و حدود 8 درصد نیز فوق دیپلم و بالاتر هستند.
 
وی با بیان این که برآورد اولیه آنها از تعداد ثبت نام کنندگان 15 تا 20 درصد بوده، خاطرنشان می کند: البته میزان استقبال مشمولان اکنون قابل ارزیابی نیست، چون ثبت نام از آنها تازه شروع شده و برخی مراکز پلیس + 10 هنوز توجیه نشده و مردم از جزئیات این طرح خبر ندارند، افزون بر این هنوز قانون به شکل رسمی تصویب نشده است.
 
کمالی ادامه می دهد: بنابراین می توان گفت اکنون روند ثبت نام مشمولان معمولی است یعنی نه کمتر و نه بیشتر از پیش بینی های صورت گرفته بوده است.
 
پیش بینی کمیسیون تلفیق مجلس از درآمد 3000 میلیارد تومانی دولت از محل اخذ جریمه مشمولان غایب سربازی در سال 94 خبر می داد، افزون براین دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد داده تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت های مشمولان به حساب خزانه داری کل کشور واریز و تا سقف یکهزار میلیارد تومان آن نیز صرف تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح شود، می توان گفت روند ثبت نام با پیش بینی این ارقام متناسب است، زیرا با توجه به این که حدود 95 درصد این افراد تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم دارند و براساس جرایم مشخص شده باید بین ده تا 20 میلیون تومان جریمه پرداخت کنند.
 
اگر در نظر بگیریم تعداد ثبت نام کنندگان به 200 هزار نفر برسد و هر کدام از این افراد 20 میلیون تومان پرداخت کنند درآمد دولت به 4000 میلیارد تومان خواهد رسید، اما نکته اینجاست که هرچند دولت به خواسته خود نزدیک شده است، اما حدود یک میلیون و 300 هزار نفر از مشمولانی که هشت سال بیشتر از غیبت آنها می گذرد نتوانسته اند ازاین شرایط بهره ببرند.
 
در این بین برخی از نمایندگان مجلس دلیل استقبال کم مشمولان را بالا بودن جریمه های در نظر گرفته شده می دانند.باقر حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: استقبال برای خرید سربازی مناسب نبوده، زیرا خیلی از مشمولان توان مالی لازم را برای پرداخت جریمه های در نظر گرفته شده ندارند، به همین دلیل باید راهکاری در نظر گرفته شود.
 
وی درباره پیشنهاد قسطی کردن پرداخت جرایم، توضیح می دهد: تعیین نحوه پرداخت جرایم و شیوه اجرا دست دولت است، مجلس فقط کلیات را مشخص می کند، بنابراین دولت باید راهکار مناسبی در نظر بگیرد.
 
حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس نیز با بیان این که ثبت نام 80 هزار نفر در چند روز گذشته آمار بالایی نیست،بیان می کند: به نظرم چون بیشتر مردم ما در دقیقه 90 کارهایشان را انجام می دهند، شاید در روزهای آینده افراد بیشتری برای ثبت نام اقدام کنند. این درحالی است که مدتی قبل چند نماینده پیشنهاد پرداخت قسطی جریمه را مطرح کردند، اما نظر آنها مورد توجه اکثر نمایندگان قرار نگرفت و رای نیاورد. باید یادآور شد نظر ستاد کل نیروهای مسلح نیز درباره قسطی شدن پرداخت جریمه ها منفی است.
 
جریمه بالا و ترس از دستگیری
 
بیشتر مشمولانی را که برای ثبت نام اقدام نکرده اند، افرادی تشکیل می دهند که توان پرداخت جریمه های بالا را ندارند، این را می توان از نظرات منتشر شده کاربران در فضای مجازی فهمید، یکی از این افراد در سایت جام جم به این شکل نظرش را منتشر کرده« من که ثبت نام نکردم چون نمی دانم چطوری باید پول خرید سربازی را بدهم یک مددجو از کجا باید این همه پول بیاورد.»
 
این درحالی است که دلیل دیگر ثبت نام نکردن برخی مشمولان را نیز می توان ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن دانست، یکی از این افراد به جام جم می گوید: به نظر مسئولان از تبلیغ برای پیش ثبت نام قصد دارند اطلاعات مشمولان غایب را جمع آوری و با آنها برخورد کنند.
 
اما جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به این افراد می گوید: تمامی اطلاعات این افراد را می توان با استفاده از کد ملی آنها به دست آورد، بنابراین آنها نباید چنین دلایلی را مطرح کنند.
 
اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون تلفیق مجلس نیز با بیان این که ثبت نام 80 هزار نفر برای خرید سربازی از پانزدهم بهمن تا دیروزمناسب است، به جام جم می گوید: جریمه مشمولان غایب برای تعیین تکلیف شدن وضع نظام وظیفه آنهاست و نباید با خرید سربازی اشتباه گرفته شود. وی درباره راهکاری برای این که افرادی با توان مالی ضعیف نیز بتوانند از این شرایط استفاده کنند، ابراز می کند: ستاد کل نیروهای مسلح و دولت می توانند برای قسطی کردن پرداخت ها تصمیم بگیرند.
 
به گفته کوثری، تا زمانی که لایحه از سوی شورای نگهبان تائید نشده، امکان تغییر در آن وجود دارد.
 
زمان ثبت نام تمدید شد
 
هرچند مدتی قبل ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی در گفت وگو با جام جم با بیان این که یک ماه به مشمولان برای ثبت نام وقت داده می شود، گفته بود که ثبت نام نکردن مشمولان گواهی است بر این که این افراد می خواهند به خدمت اعزام شوند اما جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح می گوید این فرصت تمدید خواهد شد، زیرا ثبت نام اصلی با آغاز سال جدید شروع شده و افراد می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.
 
وی ادامه می دهد: اما افرادی که پیش ثبت نام کرده اند، زودتر کارشان انجام می شود این درحالی است که ما برای تعیین سال های غیبت پایان سال 94 را ملاک قرار می دهیم، به این شکل اگر شخصی تا اواخر اسفند 94 مدت زمان غیبت او هشت سال تمام شود، می تواند از این شرایط استفاده کند.
 
کمالی درباره این که این طرح شامل حال سرباز فراری ها نیز می شود، تصریح می کند: چیزی به اسم سرباز فراری در لایحه نیامده، اما قصد داریم افرادی که بیش از هشت سال فرار کرده اند و جرمی بجز فرار ندارند از این شرایط استفاده کنند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
0
0
سلام
اشتباه نکنید. مجلس و دولت هم تعداد خرید را حدود 200 هزار نفر پیش بینی کرده اند. چون درامد پیش بینی شده هم 300 میلیارد تومان است.
اگر به طور متوسط هر نفر حدود 15 میلیون تومان پرداخت کند و 200 هزار نفر هم بخرند، همان 300 میلیارد تومان خواهد شد.
از ایتدا هم مشخص بود که تعداد زیادی استقبال نخواهند کرد.
نظر شما: