نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 18
کد خبر: ۴۷۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۰

یک آمار شگفت انگیز درباره DNA

جدیدترین تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهند که هر گرم DNA می‌تواند تا ۴۵۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت داده را در خود ذخیره کند.
تدبیر24: روزانه با پیشرفت علم تکنولوژی هارد دیسک‌ها و حافظه‌های الکترونیکی جدیدی در ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شوند اما آنچه تحقیقات پزشکی اخیر نشان می‌دهند این است که تاکنون علم بشر موفق به ساخت این چنین حافظه عظیمی در این ابعاد بسیار کوچک نشده است.
 
محققان مرکز فناوری فدرال سوییس به تازگی روشی را ابداع کردند که از طریق آن می‌توان داده‌های الکترونیکی را به فرمت داده‌های قابل ذخیره در DNA تبدیل کرد. این پژوهش نشان می‌دهد که هر گرم DNA‌ دارای ظرفیت ۴۵۵ اگزابایت است و این در حالی است که هر اگزا بایت برابر با یک میلیارد گیگا بایت است.
 
EMC در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که مجموع تمام داده‌های کامپیوتری در کل دنیا ۱.۸ زتابایت است. هر زتابایت برابر با ۱۰۰۰ اگزا بایت است. بنابراین به این معناست که فقط یکی دو گرم DNA می‌تواند اطلاعات موجود در کل دنیا را در خود ذخیره کند.
 
"امپایر استیت تریبون" آورده است این تحقیقات نشان می‌دهند که مقدار DNA موجود در بدن انسان می‌تواند تمام کتاب‌های نوشته شده و موسیقی‌های ساخته شده از ابتدا تاکنون را در خود ذخیره کند.
 
علاوه بر تمام این موارد، هر DNA می‌تواند در دمای ۵۰ درجه فارنهایت به مدت ۲۰۰۰ سال داده‌هایی را که در آن ذخیره شده است را حفظ کند و اگر دما را تا حدود صفر درجه فارنهایت کاهش دهیم می‌تواند تا ۲ میلیون سال این داده‌ها را در خود حفظ کند.
برچسب ها: تدبیر24 DNA
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: