نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۵۸۷۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳

تنها راه حل بحران یمن و سوریه راهکار سیاسی است

وزیر خارجه عربستان ضمن تاکید بر اینکه اوضاع در یمن احتمالا بهبود می‌یابد، گفت: ما همچنان معتقدیم که تنها راهکار برای یمن راهکار سیاسی از طریق مذاکرات است.
  تدبیر24: عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با پائولو جنتیلونی، همتای ایتالیایی خود در رم گفت: تنها راه در سوریه راهکار سیاسی و از طریق اجرای بیانیه ژنو 1 و تشکیل دولت انتقالی است که شامل گروه‌های سوری، تدوین قانون اساسی جدید و فراهم آوردن مقدمات برای انتخابات باشد.

وی مدعی شد: این دولت باید دولتی فعال باشد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آن شرکت نداشته باشد. اسد مشروعیت خود را از دست داده و هیچ نقشی در آینده سوریه ندارد.

جبیر با این ادعا که ایران نیز در ایجاد مشکلات سوریه نقش داشته است، گفت: ما همچنان به حمایت از مخالفان میانه رو سوری پایبندیم. در حال حاضر دو راهکار برای سوریه وجود دارد یا روند سیاسی بدون بشار اسد یا راهکار نظامی و شکست بشار اسد.

وی در خصوص اوضاع یمن نیز با بیان اینکه اوضاع در یمن احتمالا بهبود یابد احتمال داد که حل بحران یمن با روند مسالمت آمیز صورت بگیرد.

وی مدعی شد: ما از یمن حمایت نظامی به عمل می‌آوریم تا رنج مردم این کشور را به دلیل حملات حوثی‌ها و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن کاهش دهیم. نیروهای ما توانستند کنترل عدن را در دست بگیرند و ما همچنان به حمایت از مشروعیت و مردم یمن پایبندیم.

وزیر خارجه عربستان افزود: ما همچنان معتقدیم که راهکار سیاسی از طریق مذاکرات تنها راه برای حل بحران یمن است. حوثی‌ها بخشی از یمن هستند و اگر می‌خواهند نقشی را بازی کنند هرگز ارتش یا شبه نظامی خارج از دولت نخواهند بود. ما با هم‌پیمانان خود برای حمایت از حل بحران یمن همکاری خواهیم کرد.

جبیر اعلام کرد که سفر وی به ایتالیا با هدف بهبود روابط میان دو کشور و تحقق منافع مردم دو کشور است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: