نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۵۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵

حال و روز خبرنگاران خوش نیست

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حال و روز خبرنگاران از جهت اقتصادی خوش نیست گفت: معمولا کسی با یک شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل کند.
  تدبیر24: علی ربیعی در حاشیه نخستین نشست روزنامه نگاران، نیازهای حرفه‌ای، مسائل اجتماعی که شب گذشته برگزار شد در پاسخ به اینکه اگر خبرنگار بودید چه دغدغه‌ای داشتید؟ گفت: درست است که اکنون وزیر هستم اما قبلا برنده جشنواره مطبوعات شدم و می‌توانم به عنوان روزنامه نگار هم اظهار نظر کنم. خوشبختانه مدرس این حوزه هم بوده‌ام.

وی ادامه داد: مسائل خاصی در روزنامه نگاری وجود دارد از جمله اینکه نتوانستیم درباره امنیت شغلی روزنامه نگاران به ساز و کار برسیم. به هرحال روزنامه‌ها دچار فراز و نشیب‌های زیادی می‌شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر نظام تامین اجتماعی دراز مدت برای خبرنگاران مطرح است، گفت: در این راستا در حال تلاش هستیم و دکتر روحانی هم دستور داده است اگر دولت منابعی را از محل هدفمندی در اختیار وزارت ارشاد قرار داد، بیمه خبرنگاران در قالب یارانه در نشریات خصوصی صد در صد و نشریات دولتی 50 درصد پوشش پیدا کند.

ربیعی با بیان اینکه نظام بیمه‌ای خبرنگاران را دنبال می‌کنیم اظهار کرد: یکی دیگر از مسائل مطرح در این خصوص طبقه بندی مشاغل روزنامه نگاری است. نظام طبقه بندی باید از یک نظام خاص روزنامه‌ای تبعیت کند. یک کمیته در این راستا تشکیل دادیم تا نظام طبقه بندی مشاغل روزنامه نگاری را طراحی کنیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر اینها در حال حاضر با این مشکل روبرو هستیم که روزنامه‌ نگارها به علت فشار مالی معمولا چند شغله هستند و باید صفت حرفه‌ای بودنشان را یکجا جمع کنند. بحث تعاونی‌های مختلف و تسهیلات حمایتی و همچنین آموزش خبرنگاران نیز در این حیطه باید جدی گرفته شود. قصد داریم طی همکاری با وزارت ارشاد به روند آموزش روزنامه نگاران کمک کنیم.

ربیعی با بیان اینکه حرفه‌ای شدن و ارتقای حرفه‌ای روزنامه نگاری مدنظر است گفت: در حال آماده سازی استانداردهایی در این خصوص با همکاری وزارت ارشاد هستیم. در مجموع می‌توان گفت مسائلی چون امنیت شغلی، بیمه، آموزش و تسهیلات مختلف باید برای خبرنگاران محقق شود که امیدواریم بتوانیم این خدمات را در قالب یک نظام و یا گروه‌های تشکلی روزنامه نگاری ارائه کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در مجموع حال و روز خبرنگاران از جهت اقتصادی خوش نیست و معمولا یک شخص با یک شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل داشته باشد. امیدواریم به پاس روز خبرنگار تکلیف رئیس جمهور درباره خبرنگاران مبنی بر حمایت بیشتر را عملی کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی که اگر شما خبرنگار بودید مهمترین دغدغه‌تان در وزارت کار چه بود؟ گفت: مهمترین دغدغه‌ام این بود که برای خبرنگاران چکار می‌توانم بکنم؟.

ربیعی در ادامه به گزارش 10 ساله شورای عالی اشتغال اشاره و اظهار کرد: تحلیل بازار کار ایران را انجام دادیم و پیش بینی بازار کار آینده تا افق‌های دراز مدت بررسی شده است. این موضوع بستگی به نرخ رشد و میزان سرمایه گذاری دارد و همچنین مشاغلی که باید در بحث سرمایه‌ای مطرح شود. فعلا برش بخشی می‌زنیم و در بخش کشاورزی دو طرح مهم داریم. حدود 20 شغل در حوزه کشاورزی مورد تاکید قرار گرفته و حمایت مالی از این شغل‌ها باید به صورت سوبسیدی انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اگر امسال رشد 5 درصدی را تجربه کنیم معمولا هر درصد رشد 100 هزار شغل ایجاد می‌کند گفت: نسبت بین مشاغل رسمی و غیر رسمی دو به یک است. همین الان نشانه‌های خوبی داریم در حالی که قیمت نفت و فروش نفت در مقایسه با دورانی که 750 میلیارد دلار پول داشتیم نصف شده است؛ در آن دوران شرکت‌ها در معرض تعطیلی بودند و نتیجه اشتغال این شد.

وی ادامه داد: باید تلاش کرد تا سرمایه در گردش ایجاد شود. با گشایش‌ها و پیش بینی‌های نرخ تورم، با رکود مواجه نخواهیم بود. در گذشت زمانی که وام به شخصی اعطا می‌کردند آنرا شغل به حساب می‌آوردند و اعلام می‌کردند که فلان قدر شغل ایجاد شده در حالی که ما اکنون دفترچه بیمه شده اجباری را ملاک قرار می‌دهیم و بر این اساس، ریزش مشاغل را هم محاسبه می‌کنیم.
برچسب ها: تدبیر24 علی ربیعی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: