نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۶۰۲۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه لبنان

ظریف: نتانیاهو غم‌زده است

وزیر خارجه ایران لبنان را نمونه‌ مقاومت خواند.
 تدبیر24:  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با جبران باسیل همتای لبنانی‌اش در یک نشست خبری مشترک در جمع خبرنگاران حاضر در محل وزارت امور خارجه لبنان گفت: ما لبنان را به عنوان نمونه‌ای می‌شناسیم که در مذاکرات هسته‌ای تلاش کردیم این نمونه را اجرا کنیم.

او افزود: لبنان نمونه مقاومت است. امروز در آستانه روز پیروزی مردم لبنان بر تجاوز رژیم صهیونیستی هستیم. ما و مردم ما هم در مذاکرات هسته‌ای تلاش کردیم با مقاومت زمینه را برای پیروزی در مذاکرات فراهم کنیم.

ظریف با بیان این که لبنان نماد گفت‌وگو و تعامل سازنده بین گروه‌ها، قومیت‌ها و طوایف مختلف است، گفت: ما هم تلاش کردیم از طریق گفت‌وگو و تعامل سازنده نشان دهیم مشکلات جهانی با فشار و تحریم قابل حل نیست بلکه فقط از طریق گفت‌وگوی سازنده و احترام متقابل قابل حل است.

وی ادامه داد: امروز با حل مسأله هسته‌ای بهانه عمده برای تداوم جنایات رژیم صهیونیستی از نتانیاهو گرفته شد و به همین دلیل می‌بینیم نتانیاهو این روزها غم‌زده است چون دنیا توانسته یک موضوع را از طریق گفت‌وگو حل کند.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ما برای همکاری با همسایگان‌مان و برای همکاری و اقدام مشترک در مبارزه با افراط و طایفه‌گرایی آمادگی کامل داریم و دست همکاری به سوی همه همسایگان دراز می‌کنیم. امیدواریم مردم منطقه و لبنان شاهد میوه شیرین همکاری باشند.

او تأکید کرد: در کنار مقاومت و مردم لبنان هستیم و خواهیم بود و هم‌زمان آماده همکاری در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و... هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره موضوع انتخابات ریاست جمهوری لبنان، گفت: بسیار خوشحالیم که گروه‌های مختلف لبنانی مدتی است که گفت‌وگو و هم‌فکری در زمینه‌های مختلف را شروع کرده‌اند. ایران همواره از خواست مردم لبنان حمایت کرده و امیدواریم در این زمینه خواست مردم به تحقق برسد.

وی افزود: ما در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کنیم و معتقدیم لبنان نباید محل بازی دیگران باشد. از سایر بازیگران بین‌المللی نیز توقع داریم در این مسیر مانع ایجاد نکنند و تسهیل کننده باشند.

ظریف درباره همکاری ایران و شورای همکاری خلیج فارس گفت: بسیار خوشحالم که در سفر به قطر پیشنهاد گفت‌وگوی ایران و شورای همکاری را مورد توجه قرار دادیم و این موضوع به پیش خواهد رفت. ما همواره برای گفت‌وگو با همسایگان آماده بودیم و هیچ مانعی وجود ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تأکید کرد: معتقدیم همه دولت‌ها در منطقه باید به خواست و نیازهای مردم احترام بگذارند و ما در این زمینه از مردم منطقه حمایت می‌کنیم. امیدواریم گفت‌وگو و همکاری مبنای روابط بین همه کشورهای منطقه باشد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: