نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 24
کد خبر: ۵۶۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴

سرقت ٢٠‌ میلیارد تومانی با چک‌

نکته مشترک در تمامی برداشت از حساب‌ها نیز در آن بود که اصل چک‌های بانکی مجعول ارائه‌شده به بانک، همگی در دسته‌چک صاحبان چک‌ها قرار داشت و هنوز از آنها استفاده نشده بود.
 تدبیر24: اعضای باندی که با ترفندی خاص ٢٠‌ میلیارد تومان از حساب‌های بانکی افراد حقیقی و حقوقی سرقت کرده بودند، به دام افتادند. 

به گزارش شرق، در پی طرح شکایت‌های متعدد و مشابه مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب‌های جاری متعلق به ده‌ها شرکت و سازمان خصوصی و دولتی، پرونده‌ای در پلیس آگاهی تهران بزرگ تشکیل شد و با توجه به اهمیت موضوع، کارآگاهان اداره سیزدهم به بررسی موضوع پرداختند. 

در تحقیقات اولیه مشخص شد افرادی پس از جعل چک‌های بانکی متعلق به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف، با استفاده از اسناد و مدارک شناسایی دارای سابقه سرقت اقدام به برداشت صدها میلیون تومان از حساب‌های بانکی در شعب مختلف کرده‌اند.

 نکته مشترک در تمامی برداشت از حساب‌ها نیز در آن بود که اصل چک‌های بانکی مجعول ارائه‌شده به بانک، همگی در دسته‌چک صاحبان چک‌ها قرار داشت و هنوز از آنها استفاده نشده بود. 

کارآگاهان در ادامه تحقیقات و با شناسایی ده‌ها مال‌باخته حقیقی و حقوقی که از حساب‌های بانکی همگی آنها به این شیوه و شگرد برداشت غیرمجاز شده بود، اطلاع پیدا کردند این گروه از جاعلان در شعب معتبر در مرکز شهر تهران که دارای مشتریان ویژه مانند سازمان‌ها یا شرکت‌های معتبر ایرانی و خارجی هستند، حاضر شده و با به دست‌آوردن ارکان چک‌های متعلق به مال‌باختگان اقدام به برداشت از حساب‌های بانکی آنها کرده‌اند. 

با توجه به گستردگی اقدامات صورت‌گرفته از سوی این گروه از جاعلان حرفه‌ای، اقدامات ویژه پلیسی برای شناسایی آنها از سوی کارآگاهان آغاز و پس از چند ماه تلاش شبانه‌روزی، سرانجام یکی از مجرمان سابقه‌دار و حرفه‌ای به نام «علی‌اکبر.ج»، در شهر بابل شناسایی و دستگیر شد. 

با دستگیری علی‌اکبر و اعتراف متهم به سرکردگی گروهی از جاعلان حرفه‌ای، شش عضو دیگر گروه نیز در چند مرحله اقدامات پلیسی، در شهر بابل دستگیر و به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران منتقل شدند. در ادامه مشخص شد اعضای این باند با ده‌ها هویت مجعول اقدام به افتتاح حساب در شعب مختف و در ادامه، وصول چک‌های جعلی کرده‌اند.

 فقط یکی از متهمان به نام «بهادر» با هویت‌های مختلف آرش زیادی، سیامک پورنعمت، خدابخش علی‌پور، جمشید دیندار، بهرام بهرامی، محمد نوروزی، حمزه دارابی، حسین سلطانی، علیرضا رهبری، حسین هاشمی و اکبر نوروزی اقدام به افتتاح ده‌ها حساب و وصول چک‌ها کرده بود. دیگر اعضای گروه نیز به همین شیوه و شگرد اقدام به افتتاح ده‌ها حساب بانکی در شعب مختلف کرده بودند.
 
با اعترافات به‌دست‌آمده از متهمان مشخص شد آنها بعد از حضور در بانک بدون آنکه دیگران متوجه شوند با استفاده از گوشی‌های تلفن همراه، اقدام به فیلم‌برداری از روی چک‌های آنها می‌کردند و به این صورت از اطلاعات اولیه حساب‌های جاری مطلع می‌شدند و در ادامه با اطمینان از موجودی حساب‌های جاری متعلق به شکات، اقدام به جعل چک‌ها و سرقت می‌کردند. 

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکراستقامتی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: «با توجه به گستردگی اقدامات مجرمانه این گروه از متهمان سابقه‌دار و حرفه‌ای در سراسر کشور، تحقیقات درباره شناسایی جرائم ارتکابی آغاز شده که تاکنون بیش از ٣٠٠ شاکی در استان‌های مختلف تهران، البرز، خوزستان، قم، اصفهان، همدان، گیلان، سمنان، گلستان، کهگیلویه وبویراحمد، فارس، مرکزی، مازندران و... شناسایی شده‌اند و با جمع‌بندی صورت‌گرفته و شناسایی این تعداد از شکات، تاکنون ارزش پرونده به بیش از ٢٠‌ میلیارد تومان رسیده و تحقیقات برای شناسایی دیگر شکات و مال‌باختگان همچنان در دستور کار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد».
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: