نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۸۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۸

نخبه كسي است كه بتواند شغل ايجاد كند نه اينكه امتياز بخواهد

تدبیر24 :نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، امروز در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حاضر شد و علاوه بر تبریک 16 آذر روز دانشجو به تشریح جریانات 100 سال گذشته تاکنون پرداخت و دستاوردهای انقلاب اسلامی را تشریح کرد و گفت: هر کس بخواهد بداند که انقلاب اسلامی ایران در کشور و منطقه چه کرده باید ۵ اصل را بداند.
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، سیدمحمد غرضی در مراسم روز دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری با نگاهی گذرا به اتفاقات مهم 100 سال گذشته و برآوردی از 100 سال آینده کشور اظهار کرد: ملت بزرگ ایران در 100 سال گذشته 3 عظمت اجتماعی نهضت مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی را از خود نشان داد.

نامزد انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری انقلاب های روسیه و فرانسه و با بیان اینکه در دنیا هیچ ملتی با چنین مشخصاتی را نمی توان معرفی کرد، افزود: چنین ملتی که در فاصله 100 سال دنیا را تکان داده باشد، پیدا نمی کنیم؛ نهضت مشروطه، واقعیتی است که هیچ جا اتفاق نیفتاده است، نهضتی که جریان شاهنشاهی را به شاهنشاهی مشروطه تبدیل کرد و به لحاظ فقهی و جامعه شناسی بی نظیر است.

غرضی با بیان اینکه نهضت مشروطه در ادامه تبدیل به نهضت ملی شدن صنعت نفت شد، ادامه داد: در این راستا ضربه اول به تاج شاهنشاهی و ضربه دوم به انگلستان خورد. کاری که مشروطه و نهضت ملی صنعت نفت کردند تا 100 و ۵۰ سال بعد دیگر کشورها این کار را کردند؛ انقلاب اسلامی ایران بعد از این دو واقعه مهم است.

وی با یادآوری اینکه من متولد ۱۳۲۰ و متعلق به نسلی هستم که این کار را انجام دادند، گفت: نسل ما نسلی است که ۵ کار مهم را در این انقلاب انجام داد و هر کس بخواهد بداند که انقلاب اسلامی ایران در کشور و منطقه چه کرده است، باید این ۵ اصل را بداند.

در ۱۰۰ سال آینده اتفاقی نمی‌افتد به جز کم شدن فاصله دولت و ملت؛ دولت‌ها دائم به سمت مردم نزول کرده‌اند، همچنان انتخابات در کشور برگزار خواهد شد؛ عدالت اجتماعی شامل این مطلب است که دولت‌ها فاصله‌شان با ملت کم می‌شود

وزیر پیشین مخابرات اظهار کرد: نخستین اصل، «انقلاب» و مشروطه را به جمهوری تبدیل کردن است که بزرگ‌ترین دستاورد نسل انقلاب است. دوم «جنگ» تحمیلی از سوی عراق بوده که عقبه اجتماعی نسل ما است و در آن ۲۴۵ هزار شهید تقدیم این انقلاب شد؛ همه جنگیدند و با ایستادگی خود، دشمن را مایوس کردند.

غرضی با بیان اینکه اصل سوم «سازندگی» است، خاطره‌‌ای از دوران فعالیت خود در استانداری خوزستان عنوان کرد و افزود: امروز در باغملک و بسیاری از شهرهای دیگر کشور به برکت سازندگی، دارای جاده‌های آسفالته، آب، گاز، مخابرات، دانشگاه و سایر امکانات هستند. میلیون‌ها انشعاب آب در کشور، ۹۰ درصد جامعه باسواد، ۴۰ میلیون نفر فعال در شبکه اینترنت، ۴ میلیون دانشجو، ارتباطات جهانی قوی و ... همه از برکت انقلاب مردمی ایران بوده است.

وزیر پیشین نفت خطاب به دانشجویان با تاکید بر اینکه امروز نسلی را تربیت کرده‌ایم که می‌تواند تولید نرم‌افزار کند، افزود: امروز توانایی تولید جریانی را داریم که اگر اسرائیل، آمریکا و ... بخواهند به تاسیسات مهم کشور نفوذ کنند، می‌توانند و باید براحتی با آنها مقابله کنند.

این فعال سیاسی، اصل چهارم را این گونه بیام کرد که ایران، امروز بزرگ‌ترین قدرت سیاسی غرب آسیا است که توانمندی‌های فراوانی دارد و اظهار کرد: اصل پنجم، توانایی آوردن قدرت‌های سیاسی در منطقه از سوی ایران است و اینکه به آنها بگوییم ما توانایی اداره منطقه را داریم و اکنون باید حرف‌های نظام اسلامی را گوش کنند.

غرضی انتقاد و مخالفت برخی حتی نمایندگان مجلس در دهه شصت در رابطه با راه‌اندازی فکس (نمابر)، تلفن و ورود شبکه موبایل را یادآور شد و گفت: در این راستا اما مردم ما را حمایت کردند و این کار‌ها را انجام دادیم؛ ما به ملتی تکیه داریم که این ۵ توانایی و اصل عظیم را به وجود آوردند که همه دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی هستند و ایران امروز چنان پرقدرت شده که در غرب آسیا آمریکایی‌ها مستأصل هستند و می‌گویند اگر نرویم سوریه، ایران جای ما را می‌گیرد و ما به آنها می‌گوییم که جای ما اینجا بوده، هست و خواهد بود.

وی ادامه داد: قدرت عظیم ملی ایران به گونه‌ای است که توان سربازگیری وسیعی دارد؛ جریان مشروطه، ۱۵ خرداد و اتفاقات این‌چنینی دستوری نبود، این مردم بودند که این نهضت‌ها و جریان‌هارا به وجود آوردند. باید بگویم که در ۱۰۰ سال آینده اتفاقی نمی‌افتد به جز کم شدن فاصله دولت و ملت؛ دولت‌ها دائم به سمت مردم نزول کرده‌اند، همچنان انتخابات در کشور برگزار خواهد شد؛ عدالت اجتماعی شامل این مطلب است که دولت‌ها فاصله‌شان با ملت کم می‌شود.

حجاب و راهکار‌های مقابله با بدحجابی در کشور ما به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است در صورتی که موضوع حجاب در قرآن به صراحت بیان شده است که باید مد نظر قرار گیرد

به گزارش آنا، بعد از سخنان غرضی جلسه پرسش و پاسخ وی با دانشجویان برگزار شد و او به سوالات کتبی و شفاهی آنان پاسخ گفت. این در حالی بود که وزیر نفت و مخابرات دولت‌های پیشین در پاسخ‌های خود علاوه بر مزاح با دانشجویان، خنده آنان را بر می انگیخت.

غرضی در رابطه با سوال یکی از دانشجویان در باره نخبگان کشور اظهار کرد: نخبه کسی است که توانایی ایجاد اشتغال برای ۱۱ میلیون بیکار در کشور را دارد و برای جامعه مفید است. نخبه اگر بخواهد امتیاز بگیرد از بین می‌رود. .

این فعال سیاسی در باره معضل بی حجابی در جامعه گفت: حجاب و راهکار‌های مقابله با بدحجابی در کشور ما به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است در صورتی که موضوع حجاب در قرآن به صراحت بیان شده است که باید مد نظر قرار گیرد.

وی گریزی به شهریه دانشجویان زد و در پاسخ به یکی از دانشجویان در این باره که با خنده حاضران همراه شد، خاطرنشان کرد: من خودم اصفهانی هستم و دوران دبستان تا دانشگاه را مفتی درس خواندم و فرزندان من هم همین‌طور. برای درس خواندن باید زحمت کشید.

غرضی در رابطه با برجام و موفقیت تیم هسته‌ای ایران نیز اظهار کرد: از آنجایی که ایران قدرت سیاسی در غرب آسیا به شمار می‌رود، برجام در میان صدها نتیجه خوب، یکی از این نتایج است که از سوی تیم هسته‌ای مستعد تربیت شده از سوی همین مردم به دست آمد.

او با تاکید بر اینکه عضو و جزء هیچ گروه و جریان خاصی نیستم از دانشگاه آزاد اسلامی خواست رشته‌هایی در دانشگاه تدریش شود که ببرای آنها در جامعه کار و شغل مهیا باشد.

وزیر پیشین نفت و مخابرات، روی کار آمدن دولت‌ها را عکس‌العمل یکدیگر دانست و گفت: این مردم هستند که به دولت‌ها عکس العمل نشان می‌دهند. سال 88 شخصا به آقای موسوی گفتم که این افراد در خیایان‌ها سرباز تو نیستند، باید حوصله‌مند باشی که اگر چنان بود او اکنون با 40 میلیون رای رئیس جمهوری بود.

این مراسم با حاشیه‌هایی همراه بود از جمله آنکه غرضی روی سن قدم زد و با دانشجویان سخن گفت و پشت تریبون و مکان مخصوصی که تعبیه شده بود قرار نگرفت و به درخواست رئیس واحد و دیگر مسئولان جواب رد داد.

مزاح با دانشجویان و خنداندن گاه و بیگاه آنان از دیگر حاشیه‌ها بود. او که برای اثبات حرف‌های خود به اخبار بی بی سی فارسی اشاره ای داشت با واکنش دانشجویان مواجه شد که آیا شما هم ماهواره دارید و نگاه می کنید؟ غرضی هم در پاسخ با خنده گفت: هم ماهواره دارم هم اینترنت و استفاده هم می کنم.

غرضی در بخشی دیگر با مزاح به دانشجویان گفت اگر به من رای می دادید حالا وضعتان این نبود، گفت: اگر رئیس جمهور می شدم آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی را مکلف و مامور می کردم تا درسی به بچه‌ها بدهند که شغل و کار آن در جامعه موجود باشد تا فارغ التحصیلان بیکار نباشند.

منبع : 55آنلاین
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: