واقعيت انتخابات تهران

واقعيت انتخابات تهران

عباس عبدی: دور دوم انتخابات مجلس در برخي شهرها به‌ويژه تهران نتايج عجيبي داشت.
روز جهاني خانواده در زمانه زوال‌گرايی

روز جهاني خانواده در زمانه زوال‌گرايی

مریم باقی : در اسناد حقوقي خانواده از حقوق ويژه برخوردار است و حتي خود تشكيل خانواده به عنوان يك حق جهاني شمرده مي‌شود
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 20
کد خبر: ۵۸۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۷

چند درصد ایرانیان چاق هستند؟

تدبیر24 :دکتر شهرام علمداری در نشست خبری افزود: 47 درصد مردان و بیش از 50 درصد زنان بالای 20 سال ساکن شهرها و همچنین 15درصد کودکان ایرانی به درجاتی از اضافه وزن و یا چاقی مبتلا هستند و این میزان هر سال رو به افزایش است. 
وی درباره علت تفاوت میزان ابتلای دو جنس زن و مرد به چاقی و اضافه وزن گفت: تحرک کمتر، مصرف تغذیه نامناسب، شهرنشینی، استرس، اختلالات متابولیک و همچنین بالا بودن مقاومت به هورمون انسولین در زنان را می توان از علل پرشمارتر بودن زنان چاق در قیاس با مردان چاق برشمرد. 

علمداری درباره علل اصلی بروز چاقی افزود: در بیشتر موارد ریشه اصلی چاقی تشخیص داده نمی شود، به عنوان مثال افرادی که تیروئید دارند علت چاقی خود را کم کاری تیروئید می دانند در حالی که این مساله ارتباطی با چاقی مفرط ندارد. 

وی گفت: امروزه سبک زندگی شهرنشینی و استرس های ناشی از آن، کم تحرکی، مصرف رژیم های غذایی نامناسب و پرکالری و اختلالات متابولیک به عنوان عامل اصلی بروز چاقی در جوامع مختلف شناخته می شود، بنابراین افراد برای رفع این مشکل باید سبک زندگی خود را اصلاح کنند و ورزش را در اولویت خود قرار دهند. 

علمداری استفاده از روش هایی مانند لیزر درمانی برای رفع چاقی را بی اثر دانست و افزود: استفاده از لیزر، درمانی مکمل برای چاقی است و بیشتر برای زیباسازی به کار می رود؛ افرادی که از لیزر درمانی استفاده می کنند پس از شش ماه تا یک سال دارای وزن قبلی و حتی در بسیاری از موارد سنگین وزن تر از قبل می شوند. 

وی گفت: جراحی های زیبایی نیز به عنوان درمان مکمل به شمار می روند، بنابراین لازم است که علت اصلی بروز چاقی و اگر اختلالی وجود دارد نوع اختلال متابولیک موثر در این مساله را شناسایی کرد و در راستای رفع آن قدم برداشت. 

دبیر علمی پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران یکی از موثرترین راه های پیشگیری از بروز چاقی را توجه به رژیم غذایی و پیشگیری از بروز چاقی در کودکی عنوان کرد و افزود: بسیاری از افراد از کودکی دچار چاقی بوده اند و به دلیل بی توجهی به رفع آن، در دوران بزرگسالی با مشکلات و بیماری های متعدد متابولیک مانند فشارخون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت مواجه می شوند. 

علمداری با تاکید بر ضرورت توجه به چاقی در کودکان گفت: در سال های اخیر با همکاری وزارت آموزش و پرورش و مراکز آموزش و پرورش در تمام استان ها تحقیقی در زمینه تغذیه دانش آموزان صورت گرفت و در نتیجه آن بخشنامه ای به مدارس سراسر کشور ابلاغ شد مبنی بر این که در بوفه های مدارس به جای مواد پرکالری و چیپس و پفک، غذاهای مقوی ارائه شود و همچنین بوفه مدارس به مرکز تغذیه سالم تغییر نام دهد. 

وی افزود: همچنین مقرر شد که زنگ ورزش به بهانه های مختلف حذف نشود و در این زنگ، دانش آموزان به انجام ورزش های همگانی تشویق شوند و از ورزش های تخصصی و سختگیرانه پرهیز شود. 

علمداری با تاکید بر لزوم نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه در مدارس کشور گفت: در اوایل، موارد این بخشنامه به خوبی اجرا شد اما به تدریج اجرای آن کمرنگ شد بنابراین لازم است که بر اجرای آن نظارت کافی صورت گیرد. 

پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران با تمرکز بر موضوع کودکان و نوجوانان و تکیه بر ورزش و تغذیه به عنوان عوامل پیشگیری از 25 تا 27 آذر در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: