واقعيت انتخابات تهران

واقعيت انتخابات تهران

عباس عبدی: دور دوم انتخابات مجلس در برخي شهرها به‌ويژه تهران نتايج عجيبي داشت.
روز جهاني خانواده در زمانه زوال‌گرايی

روز جهاني خانواده در زمانه زوال‌گرايی

مریم باقی : در اسناد حقوقي خانواده از حقوق ويژه برخوردار است و حتي خود تشكيل خانواده به عنوان يك حق جهاني شمرده مي‌شود
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 20
کد خبر: ۵۸۳۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۹

کاندیداهای اصولگرا و اصلاح‌طلب احتمالی استان البرز چه کسانی هستند؟

تدبیر24:هرچه قدر به ایام انتخابات نزدیک تر می‌شویم، گمانه زنی‌ها درباره حضور اشخاص نام آشنا و بعضا جوان به عنوان نامزدی انتخاباتی بیشتر می‌شود؛ به طوری که حالا می‌توان فضای کلی را نسبت به این موضوع ترسیم نمود. در این میان استان کرج نیز از قافله عقب نمانده است و چه بسا به خاطر موقعی ت جغرافیای و نزدیک به پایتخت بیش از پیش مورد توجه باشد. جدی‌ترین کاندیداهای احتمالی کرج را اکنون می‌توان صرفا با توجه به اخبار رسانه‌ای و شنیده‌ها مورد بررسی قرار داد.

به گزارش سرویس سیاسی «عصر قانون»، حالا سه کرسی نمایندگی استان البرز نامزدهای احتمالی خود را کاماکان در مقابل خود قرار دارد. با توجه به سیطره اصولگرایان بر این کرسی‌ها در دوره گذشته و همچنین عزم راسخ اصلاح‌طلبان و میانه‌روها برای فتح این کرسی‌ها به نظر می‌رسید این دوره از انتخابات مجلس با رقابت سخت و شانه به شانه‌ای همراه باشد.

 

همین رقابت سرسختانه جریان‌های سیاسی استان نشان می‌دهد که عقلای دو جریان تمایل بیشتری به حضور افراد شناخته شده و به قولی ژنرال‌های خود دارند و کمتر به چهره‌ها جوانتر خود در این مقطع می اندیشند. از طرفی اصلاح‌طلبان به چهره‌هایی که بیشتر احتمال عبور آنان از سد شورای نگهبان است، تمایل دارند و همین به پیچیدگی تصمیم گیری‌ها می افزاید. هرچند که بسیاری مواقع کاندیداهای اصلی تا روزهای پایانی اعلام حضور نمی‌کنند، اما بررسی‌های به معرفی برخی چهره‌های مطرح در گمانه‌زنی‌های انتخاباتی منتهی می‌گردد:

 

1) سیدعلی میرباقری: سیدعلی میرباقری از نامزدهای انتخاباتی استان البرز است که شاید بیش از همه داعیه دار اصلاح‌طلبی و حمایت از دولت و گفتمان «اعتدال» را دارد. او در وزارت کشور دولت اصلاحات به سمت مدیرکلی رسید و با روی کار امدن محمود احمدی نژاد از سمتش استعفا داد. در سال ۹۲ نیز از اعضای موثر ستاد حسن روحانی در استان البرز بود و به پاس این حوش خدمتی، استانداری البرز نیز به وی پیشنهاد شد که با مخالفت سرسحتانه نمایندگان این استان موافق به کسب این منصب نشد. میرباقری پس از این به عنوان مشاور امیری، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس مشغول به کار شد. حمایت اصلاح‌طلبان از وی هنوز مورد تردید و انکار قرار می گیرد.

 

2) فاطمهٔ آجرلو: یکی از نمایندگان زن در دوره هفتم و دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بود. آجرلو دارای مدرک کار‌شناسی روان‌شناسی بالینی و کار‌شناسی ارشد روان‌شناسی شخصیت است. آجرلو در حوزه علمیه نیز تحصیل کرده و پیش از انتخابش به سمت نمایندگی مجلس، مسئول بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی کرج و مسئول بسیج دانشجویی واحد خواهران استان تهران بوده‌است. فاطمه آجرلو جزو سه زنی است که برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، برای تصدی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی در دولت دهم از سوی محمود احمدی‌نژاد به مجلس معرفی شدند. اجرلو که پیش از این در کسب منصب وزارت ناکام مانده، حالا به فکر تصاحب دوباره کرسی سبز خود افتاده است!

 

3) عزیز اکبریان: نماینده فعلی مردم کرج، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی است. وی همچنین در هشتمین دوره مجلس نیز موفق یه کسب ارای لازم برای ورود به مجلس شد. در سوابق اکبریان اشتغال به عنوان فرمانده سپاه نیز دیده می‌شود. اکبریان در دو دوره نمایندگی خود عملکرد نه چندان قوی را در کارنامه خود ثبت کرد. وی از جمله کسانی بود که با استانداری میرباقری در البرز مخالفت نمود.

 

4) محمدتقی دلیلی دیدار: از فرماندهان جنگ و جانشین سردار فضلی، رییس بنیاد شهید کرج است.وی در رشته حقوق کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد دانشگاه تهران تحصیل کرده است و از قضات ارشد قوه قضاییه در پرونده‌های مهم مبارزه با فساد نیز محسوب می گردد. مدیریت نظارت و ارزیابی سازمان بازرسی و مدیر حقوقی یکی از شرکتان زیر نظر وزارت تعاون را نیز بر عهده داشته و حالا  به عنوان مشاور اخوندی، وزیر راه و شهرسازی منصوب شده است. همسر وی نیز درحال حاضر یکی از مدیران ارشد وزارت ارشد است. دلیلی از گزینه‌های اصلی اصلاح‌طلبان برای کانیداتوری در انتخابات آتی مجلس است و شنیده‌های حاکی از این است که درخواست‌های زیادی از سوی اصلاح‌طلبان و حتی طیف میانه‌رو اصولگرایان استان برای حضور وی در انتخابات انجام شده است. وی در حال حاضر از چهره‌های محوری شواری عالی سیاست گذرای انتخاباتی اصلاح طلبان استان البرز محسوب می گردد.

 

«عصر قانون» تاکید می کند که لیست تهیه شده تنها گمانه زنی‌های انتخاباتی تا این لحظه را منعکس نموده است. با گذشت زمان و اعلام رسمی کاندیداتوری‌ها و همچنین تحرکات بیشتر کاندیداها می‌توان گمانه‌زنی‌های دقیق‌تری را انجام داد و این لیست احتمال دارد که در آینده دچار تغییراتی شود تا در نهایت رقیبان اصولگرا و اصلاح طلب سه کرسی سبز «البرز» در انتخابات آتی مشخص گردد.

برچسب ها: تدبیر24 عصرقانون
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: