نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 20
کد خبر: ۷۰۸۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۷

چراغ‌ سبز برای دیدار با محصوران

٢٢ بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب ماجرای حصر و تلاش مسئولان برای پایان‌ دادن به آن را دوباره در سرخط خبرها قرار داده است.

تدبیر24 » 22بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب ماجرای حصر و تلاش مسئولان برای پایان‌ دادن به آن را دوباره در سرخط خبرها قرار داده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «ماجرای دیدار با محصوران نخست از نشست علی مطهری در دانشگاه فردوسی مشهد سر زبان‌ها افتاد. کمی بعدتر علی مطهری خبر منتشر شده از سوی ایسنا را تصحیح کرد و گفت، دیداری با محصوران نداشته اما تلاش‌ها و برنامه‌هایی در راه است تا بتواند با سه شخصیت سیاسیِ در حصر گفت‌وگو داشته باشد.

حالا فرزند حجت‌الاسلام مهدی کروبی به «امید ایرانیان» خبر داده که مسئولان با درخواست ملاقات علی مطهری با محصوران پاسخ مثبت داده‌اند اما هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است. علی مطهری نیز به ایلنا خبر داده که «زمان قطعی این دیدار هنوز نهایی نشده است. در حال گفت‌وگو هستیم. امیدوارم این دیدار انجام شود.» مطهری همچنین بر آشتی ملی تأکید کرده و گفته «آشتی ملی برای همه دوره‌ها ضروری است.»

کروبی نیز تأکید کرده «علی مطهری مدت‌هاست که این موضوع را پیگیری می‌کند و به یک‌ سری موفقیت‌هایی دست پیدا کرده‌اند. در واقع با دیدارهایی که داشته‌اند، توانسته‌اند مسئولان را برای دیداری با محصوران راضی کنند.»

دیدار حسین کروبی و فاطمه کروبی با علی مطهری

به گفته او «در واقع مسئولان هم برای صورت‌ گرفتن این دیدار قانع شده‌اند اما هنوز زمانی برای این دیدار تعیین نشده است. چون ما هم ارتباطی با آقای مطهری نداریم، نتوانسته‌ایم در این زمینه از او سؤال بپرسیم. فقط یک‌ بار سال گذشته برای تشکر به همراه مادرم به منزل ایشان رفتیم و در یک سال گذشته هم ارتباطی نداشته‌ایم. بنابراین هر دو خانواده یعنی هم خانواده آقای موسوی و هم ما از موضوع بی‌اطلاع هستیم.»

او درباره این که آقای مطهری گفته‌اند محصوران مایل به وحدت هستند نیز تأکید کرده «آقای کروبی خودشان را جزء یکی از بنیانگذاران نظام بعد از امام (ره) می‌دانند. بنابراین مشخص است که چنین فردی، روی نظام و اصل نظام جمهوری اسلامی بسیار تعصب دارد. بنابراین خود را در چارچوب نظام تعریف می‌کند اما اعتقاداتی دارد که منتقدانه است و معتقد است باید اصلاحاتی در برخی نقاط صورت گیرد. آقای موسوی و خانم رهنورد هم همین‌طور. در واقع فرزندان آقای موسوی و خانم رهنورد هم گفته‌اند پدر و مادرشان با اصل نظام مشکلی ندارند.»

وضع محصوران در این دوره بهتر شده است

او همچنین درباره این که آیا باید در انتظار خبر خوشی درباره محصوران باشیم یا نه، نیز به «امید ایرانیان» گفت: «نمی‌دانم اما اگر صادقانه بخواهم بگویم، هیچ تماس و ارتباط تازه‌ای از طرف کسی ندیده‌ایم که بخواهیم پیش‌بینی کنیم یا به مردم خبر خوش یا تازه‌ای بدهیم اما در این دوره کمی وضعیت محصوران بهتر شده و به‌ لحاظ ارتباطی که مطالعه روزنامه و داشتن تلویزیون است، مشکلی ندارند.»

ماجرای دیدار با محصوران سخن تازه‌ای نیست. بارها تلاش‌هایی از سوی برخی شخصیت‌های سیاسی در دستور کار بوده اما راه به جایی نبرده است. علی مطهری از جمله افرادی است که تلاش فراوانی داشته تا بتواند ماجرای شخصیت‌های سیاسی در حصر را سامان ببخشد. در همین زمینه دیدار با محصوران شاید بتواند روزنه امیدی به وجود بياورد.

کمی پیش‌تر نیز محمدرضا عارف در نشست خبری‌اش درباره این که قرار بود به این زودی‌ها خبر خوشی مطرح شود و آیا بناست در موضوع حصر خبر خاصی پیش‌ آید نیز گفته بود: «برخی مطالب را پیگیری می‌کنیم. شاید اگر رسانه‏‌ای نشود، خروجی بهتری داشته باشد.»

به گفته عارف پیگیری‌هایی درباره رفع حصر و ممنوعیت تصویری رئیس‌جمهوری اصلاحات انجام شده و «خوش‌بین» هستیم که «اتفاق خوبی بیفتد.» با این‌ حال او وعده داده بود در این زمینه پیگیری‌هایی در جریان بوده و برخی پیگیر این امور هستند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود در پاسخ به سؤالی درباره این مسئله گفته بود: «حل برخی مسائل زمان می‌برد و توان ما در حدی است که به کمک دیگران نیاز داریم. نیاز به اجماع نظام داریم.»

برچسب ها: مطهری محصورین
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: