نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 18
کد خبر: ۷۱۳۵۶
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸

برگزاری کنفرانس زبان‌ها و گویش‌ها با ۴ زبان

دبیر کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی گفت: بر آن هستیم که زبان‌ها برای ارائه مقالات بررسی گویش‌ها و زبان‌ها در کنفرانس سال آینده از سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی بیشتر و زبان فرانسه نیز به آن‌ها اضافه شود.
تدبیر24 »دکتر حسین فاضلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی با هدف بررسی آخرین تحولات و یافته‌های موجود در این زمینه در بهمن‌ماه در دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: حدود ۴۰۰ مقاله از ۳۴ کشور مانند کانادا، فرانسه، آلمان، آمریکا و استرالیا و از دانشگاه‌های برتر جهان مانند آکسفورد و میشیگان به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که از این مقالات حدود ۳۰۰ مقاله پذیرفته شدند.

او اظهار کرد: مقالات توسط کمیته بین‌المللی از دانشگاه‌های مختلف جهان از نظر ملاک‌های علمی بررسی و داوری شدند و موضوع‌های مختلفی در کنفرانس مورد بررسی قرار گرفتند که از آن جمله می‌توان به مواردی مانند روان‌شناسی زبان، جامعه‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان، زبان‌شناسی پیکره‌ای، جامعه‌شناسی زبان، زبان‌شناسی مقابله‌ای، سبک‌شناسی، آموزش، برنامه‌ریزی و ارزیابی زبان‌ها و لهجه‌ها، دوزبانگی، زبان و شبکه‌های اجتماعی، آواشناسی، واج‌شناسی، صرف و نحو، تجزیه و تحلیل کلام و کاربردشناسی، معنی‌شناسی، گونه‌شناسی زبانی و زبان‌شناسی تطبیقی اشاره کرد.

دبیر کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی از مهم‌ترین سخنرانی‌های ارائه‌شده در کنفرانس را سخنرانی معاون علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بررسی تحولات زبان‌شناسی ایران عنوان کرد و افزود: در جهت نگرش چندگانه به آخرین تحولات گویش‌ها و زبان‌ها، میان‌رشته‌ای بودن به عنوان مبنای اصلی کنفرانس برنامه‌ریزی شد تا متخصصان با تخصص‌ها و گرایش‌های مختلف بتوانند مسائل جاری مرتبط با گویش‌ها و زبان‌ها را از دیدگاه‌های مختلف و بر اساس گرایش خود بررسی کنند.

فاضلی از نکات قابل توجه در مقالات پذیرفته‌شده را تنوع نگرش‌های مختلف در بررسی گویش‌ها و زبان‌ها دانست و گفت: این رویکرد می‌تواند افق جدیدی برای بررسی تحولات آینده فرارو قرار دهد.

دبیر کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی افزود:  این کنفرانس توسط مؤسسه پژوهشگران اندیشمند با همکاری و حمایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد ایران‌شناسی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مرکز پژوهش و افکارسنجی صداوسیما، مرکز پژوهشی میراث مکتوب، سازمان فرهنگ و مطالعات اسلامی و دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، بین‌المللی امام خمینی(ره)، شهرکرد، مازندران و دانشگاه گلستان برگزار شد و تجربه موفقی بود.


برچسب ها: کنفرانس زبان گویش
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: