نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۱۲۰۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱

فرار از اضطراب مرگ

امیرمحمد صفرانداقی - رواندرمانگر
  
تدبیر24»تلاش برای فرار از اضطراب مرگ، محور تعارض‌های روان رنجورانه است. رفتاري خشک و افراطی نشان نشون دهنده رفتار  فردی روان رنجور است. قدرت گرفتن یک طرفه هر یک از ساز و کارهای دفاعی اصلی در برابر مرگ منجر به سازگاری روان رنجورانه خواهد شد که می‎تواند به ما و اطرافیانمان آسیب بزند. 
منشا سبک زندگی روان رنجورانه ترس از مرگ است؛ چرا که توانایی فرد برای یک زندگی خودمختار و خلاق را محدود می کند. دفاع در برابر واقعیت مرگ، مرگی نیمه و نصفه است. 
 اتو رنک از نظریه پردازان شاخص روانشناسی از این جمله که «فرد روان رنجور برای گریز از بدهی مرگ، وام زندگی را رد می کند» همین است. در واقع چنین افرادی هر روز جزئی از وجودشان رو ویران می کنند تا خود را از اضطراب مرگ رها کنند.

این اضطراب مرگ در زندگی ما می‌تواند در شرایطی خاص به صورت نمادین مرگ را به یاد بیاورد. این شرایط برای هر فردی متفاوت است. برای فردی می‌تواند طلاق منجر به این شرایط شود و برای فردی دیگر می‌تواند از دست دادن شغل باشد و دلایل دیگر.
 بعد از برخورد با همه این موارد ممکن است این اضطراب بر زندگی ما غلبه کند و ما برای دفاع از این اتفاق نمادین شروع به سازگاری‌های روان رنجورانه با این موقعیت های جدید کنیم.
 این سازگاری ها میتواند اعم از نرفتن به سراغ درمان یا غرق شدن در فضایی سرشار از افسردگی و ناتوانی باشد.

انتهای پیام
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: