بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بهاره آروین» مشکل از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه نیست و در دیگر ممالک هم اوضاع کم‌وبیش به همین منوال است. مشکل در ساختاری است که قرار است کاهش این تعداد اولیه به تعدادی محدود و قابل قبول برای برگزاری انتخابات را امکان‌پذیر کند
نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

شهیندخت مولاوردی» نامزدها باید پاسخ بدهند مساله اصلی برای آنها حجاب و گشت ارشاد است یا اینکه معیشت، زنانه شدن فقر، زنانه شدن اعتیاد، زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی، زنانه شدن ایذر، زنانه شدن سالمندی و... هم برای آنها دارای اهمیت است.
يکشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 23
کد خبر: ۱۲۴۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۳

همه چیز در ارتباط با ازدواج سفید در قانون ایران

بررسی کامل و جامع ازدواج سفید مطابق با آنچه در قانون ایران می خوانیم.


همه چیز درباره ازدواج سفید و مجازات های آن

معمولاً ازدواج سفید هنگامی اتفاق می‌افتد که طرفین ازدواج، تمایل دارند با یکدیگر مناسبات عاطفی، جنسی، عقلانی و اخلاقی داشته باشند، اما به هر دلیلی نمی‌توانند از پسِ تعهدات اقتصادی و اجتماعی ازدواج دائم برآیند، تصمیم به ازدواج سفید می‌گیرند و در کنار یکدیگر عاشقانه زندگی می‌کنند. اما تا چه حد این موضوع در جامعه ما از نظر عرفی، شرعی و قانونی پذیرفته می شود؟ در این مقاله با راهنمایی بهترین وکیل خانم در تهران به بررسی این مورد می پردازیم.

در سایت حقوقی گروه وکلای آسا ضمن گردآوری مقالات حقوقی و آگاهی از موارد قانونی همواره می کوشیم مسیر بهره مندی کابران از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل در تهران را تسهیل نماییم. در صورت نیاز می توانید با مراجعه به سایت مربوطه از دانستنی های حقوقی و راه های ارتباطی با وکلا استفاده نمایید. با ما همراه باشید.

ازدواج سفید

بهترین وکیل کیفری در سعادت آباد در توضیح ازدواج سفید و ماهیت آن صراحتا اذعان می دارد که ازدواج سفید، نوعی از ازدواج می باشد که در آن، طرفین، بدون اقدام به انعقاد عقد نکاح، اقدام به شروع زندگی مشترک و رابطه زناشویی می کنند. ازدواج سفید به علت مغایرت با حکم فقهی و عرفی، در ایران به رسمیت شناخته نشده و انجام آن، جرم و بر حسب مورد، تابع مقررات زنا یا رابطه نامشروع می باشد.

ازدواج سفید

شرایط ازدواج سفید چیست؟

شرایط ازدواج سفید به نحوی است که زوجین، بدون هیچ نوع عقدی اعم از موقت یا دائمی، شروع به زندگی در یک خانه می کنند. در چنین شرایطی ممکن است، با گزارش افراد دیگر مانند، همسایگان به جرم رابطه نامشروع متهم شوند.

منتقدان این نوع ازدواج با اشاره به این که در ازدواج سفید، افراد هیچ تعهدی به یکدیگر نداشته و می توانند هر زمان که بخواهند از رابطه خارج شوند یا حتی برای ارتباط با شخص دیگر در حین رابطه با محدودیتی مواجه نیستند، عنوان می کنند، ازدواج سفید باعث سست شدن نظام ارزشی جامعه می شود و به نوعی مروج بی بند و باری اخلاقی در جامعه است.

اما در مقابل این گروه، مدافعین ازدواج سفید، با اشاره به برخی شرایط این ازدواج، مانند عدم تعهد مالی، یا حتی عدم تعهد به رابطه دائمی بین طرفین و قبول این شرایط توسط زوجین، معتقد هستند این نوع ازدواج، قابل قبول می باشد و باید به اراده و انتخاب این افراد احترام گذاشته شود.

تفاوت ازدواج سفید و ازدواج قانونی

آنچه در اداکمه می خوانید تفاوت هایی است که برای ازدواج سفید و ازدواج قانونی قائل می شویم.

ثبت رسمی

ازدواج قانونی، ازدواجی است که در دفاتر رسمی ازدواج ثبت می‌شود و از نظر قانونی به رسمیت شناخته می‌شود. این ازدواج در برابر عموم و دستگاه‌های دولتی معتبر است. ازدواج سفید، ازدواجی است که بدون ثبت رسمی در دفاتر ازدواج انجام می‌شود و از نظر قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شود. این ازدواج در برابر عموم و دستگاه‌های دولتی معتبر نیست.

تعهدات قانونی

زوجین در ازدواج قانونی، تعهدات قانونی مختلفی نسبت به یکدیگر دارند. این تعهدات شامل تعهد به حسن معاشرت، تعهد به پرداخت نفقه، تعهد به تربیت فرزندان و... می‌شود. در صورت عدم انجام این تعهدات، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای مطالبه حقوق خود اقدام کنند. زوجین در ازدواج سفید، هیچ تعهد قانونی نسبت به یکدیگر ندارند. در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دیگری تعهداتی را مطالبه کند. در ازدواج قانونی، زوجین موظف به پرداخت نفقه به یکدیگر هستند. در صورت عدم پرداخت نفقه، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای مطالبه نفقه اقدام کنند.

حقوق قانونی

زوجین در ازدواج قانونی، از حقوق قانونی مختلفی برخوردار هستند. این حقوق شامل حق حضانت فرزندان، حق ارث، حق دریافت مهریه و... می‌شود. در صورت بروز اختلاف، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای اعمال این حقوق اقدام کنند. زوجین در ازدواج سفید، از هیچ حق قانونی برخوردار نیستند. در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دیگری حقوقی را مطالبه کند. در ازدواج قانونی، فرزندان حاصل از ازدواج، از نظر قانونی فرزند هر دو زوج محسوب می‌شوند و هر دو زوج حق حضانت فرزندان خود را دارند.

پذیرش اجتماعی

ازدواج قانونی، در اکثر جوامع مورد پذیرش اجتماعی قرار دارد. این ازدواج نشان‌دهنده تعهد و مسئولیت زوجین نسبت به یکدیگر و فرزندانشان است. ازدواج سفید، در برخی از جوامع مورد پذیرش اجتماعی قرار دارد، اما در برخی دیگر از جوامع، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. در جوامعی که ازدواج سفید مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، زوجین ممکن است از نظر اجتماعی مورد تبعیض قرار گیرند. 

پیامدهای حقوقی

در صورت بروز اختلاف در ازدواج قانونی، زوجین می‌توانند از طریق دادگاه برای حل اختلاف خود اقدام کنند. دادگاه در این موارد، بر اساس قوانین و مقررات مربوطه، حکم صادر می‌کند. زوجین در ازدواج سفید، در صورت بروز اختلاف، از هیچ حمایت حقوقی برخوردار نیستند. در این موارد، زوجین باید از طریق سازش و توافق، اختلاف خود را حل کنند. در ازدواج قانونی، در صورت بروز اختلاف، زوجین می‌توانند از دادگاه برای طلاق اقدام کنند. اما در ازدواج سفید، در صورت بروز اختلاف، هیچ یک از زوجین نمی‌تواند از دادگاه برای طلاق اقدام کند.

مجازات ازدواج سفید

سایت گروه وکلای آسا یکی از سایت های حقوقی و کیفری است که می توانید به مجموعه ای کامل از مقالات حقوقی و کیفری دست یابید. این سایت به شما این امکان را می دهد تا متناسب با مطالعه در مباحث حقوقی و کیفری به راه های ارتباطی با وکلای مربوطه بهره مند گردید. به عنوان مثال اگر مقالات ملکی را انتخاب نمایید، راه های ارتباطی با بهترین وکیل ملکی در سعادت آباد نیز برای شما فراهم است. در نتیجه می تواند یکی از بهترین مراجع دانستنی های حقوقی و راه های ارتباطی با وکلای متخصص به شمار روئ. در صورت نیاز می توانید از این سایت دیدن نمایید.

مضرات ازدواج سفید

بهترین وکیل خانم در سعادت آباد به عنوان سخن پایانی و بررسی مضرات این نوع ازدواج بر این باور است که بسیاری از افراد با شنیدن نام ازدواج سفید تصور می‌کنند که این نوع ازدواج برای شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر مفید است. تصور می‌کنند که به این ترتیب قبل از ثبت ازدواج طرفین به شناخت کامل از یکدیگر می‌رسند‌. در پاسخ به این افراد باید گفت، جالب است بدانید که نداشتن تعهد در این نوع ازدواج سبب شده تا بیش از نود درصد ازدواج‌های سفید به ازدواج رسمی ختم نشود. تمایل‌های جنسی و عاطفی طرفین سبب می‌شود تا بدون کسب شناخت و آگاهی قبلی زندگی مشترک را با یکدیگر آغاز کنند. با گذشت زمان و کسب شناخت بیشتر به واسطه زندگی کردن در یک خانه مشترک طرفین متوجه می‌شوند که هدف مشترک و نقاط مشترکی در زندگی ندارند. از طرفی دیگر نداشتن تعهد و ثبت نشدن ازدواج هم سبب می‌شود تا به آسانی به فکر تمام کردن رابطه و جدایی بیفتند‌.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: