نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 24
کد خبر: ۵۶۱۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱

بازنشستگان ممنوع الکار شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت رسیدگی به طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان موافقت کردند.
 تدبیر24: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت رسیدگی به طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، بر اساس آیین نامه داخلی مجلس این طرح باید در مدت 72 ساعت پس از تصویب، در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را 137نفر از نمایندگان امضا  کرده بودند که پس از اظهارنظر  دو موافق و دو مخالف از  205  نماینده حاضر در صحن علنی ، 151 نفر به دو فوریت آن رای موافق ،  22 نفر  رای مخالف و 10 نفر رای ممتنع دادند که در نهایت دو فوریت رسیدگی به این طرح به تصویب رسید .

بر اساس نظر موافقان در این طرح استثنائاتی از جمله به کارگیری وزرای بازنشسته و نیروهای مسلح قید شده است.

یکی از مخالفان گفت : این طرح شائبه سیاسی دارد  و می خواهند دولت را تضعیف کنند که موافقان به این اظهارنظر واکنش نشان دادند و گفتند : برای رفع  بیکاری جوانان و چابک سازی دولت این طرح ارائه شده است و استفاده از وزرایی که در سن بازنشستگی هستند جزو استثنائات این طرح است.

تصویب طرح توسعه تولید برق پاک

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۵ طرح حمایت از صنعت برق کشور را تصویب کردند.

براساس این مصوبه دولت موظف شد برای تامین بخشی ازمنابع لازم برای اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدید پذپر و پاک ، عوارض مصرف هر کیلو وات ساعت برق را در بودجه سالانه پیش بینی کند.

وجوه حاصل شده به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و صددرصد آن صرفا بابت کمک به اجرای طرح‌های مذکور هزینه می‌شود.

با رای نمایندگان عبارت آخر این ماده مبنی بر "منابع مذکور به عنوان درآمد شرکتهای ذیربط محسوب نمی‌شود" به علت مغایرت با برنامه ششم توسعه حذف شد.

ماده 6 این طرح نیز برای بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد.

مصوبه‌ای برای سازمان مدیریت درخصوص مابه‌التفاوت فروش برق

مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح حمایت از صنعت برق کشور مواد دیگری از این طرح را تصویب کرد.

براساس ماده 7 این طرح مجلس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را موظف کرد اعتبار لازم برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت فروش تکلیفی انرژی برق و انشعاب و قیمت تمام شده و همچنین معافیت های قانونی اعمال شده برای هزینه‌های انشعاب را در بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی و در فصول زمانی سه ماهه به وزارت نیرو پرداخت کند.

در تبصره این ماده آمده است: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است مابه‌التفاوت موضوع این ماده از سال 1388 تا 1393 را براساس صورت های مالی مورد تأیید سازمان حسابرسی محاسبه و در لوایح بودجه سال های آینده پیش بینی کند و در اختیار وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های بخش برق اعم از پیمانکاران، مشاوران، سازندگان تجهیزات برقی، فروشندگان برق، بانک‌ها و سایر طلبکاران قرار دهد.

تصویب کلیات طرح توسعه و بهسازی آب شرب روستایی 

در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی به بحث و بررسی گذاشته شد که کلیات آن  به تصویب رسید.

این طرح که گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است خواستار ارائه ساز و کارهای جدیدی برای بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی و نیز تسهیلاتی در زمینه خدمت به مصرف کنندگان و جلوگیری از اتلاف سرمایه و هزینه شده است.

جزئیات این طرح در جلسات بعدی مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد.

دستور جلسه امروز مجلس

طرح الحاق دو تبصره به ماده 24 لایحه قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت و طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

نمایندگان  قرار است در جلسه امروز دو نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی را به عنوان عضو شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت انتخاب کنند.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: