نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۶۱۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸

پیام فوری ایران برای عربستان

ایران خواستار توقف فوری حملات عربستان به یمن شد
 تدبیر24:  معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه گفتگوی سیاسی تنها راه حل بحران یمن است، خواستار توقف فوری حملات عربستان به این کشور فقیر عربی شد.
حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت تمامی طرفین باید بر یافتن راه حل سیاسی برای بحران یمن تمرکز کنند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد اعمال زور یقینا به حل شدن بحران کمکی نمی‌کند.

وی با اشاره به ضرورت توقف سریع و فوری حملات نظامی خارجی علیه یمن و لغو محاصره انسانی که باعث تخریب زیرساخت‌های یمن و کشته و مجروح شدن بیش از هزاران نفر از مردم بی گناه و مظلوم این کشور شده از نقش موثر دبیرکل و اقدامات سازنده نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن تشکر و بر ضرورت تلاش موثرتر سازمان ملل تاکید کرد.


امیرعبداللهیان افزود: «اﻳﺮان بر توقف تجاوز و تمرکز بر راه حل سیاسی و ناکارآمدی توسل به زور تاکید دارد.»

وی ادامه داد: «تهران در مشورت مستمر با نماینده دبیرکل سازمان ملل است و از هرگونه تلاشی در جهت موفقیت گفتگوهای واقعی و حصول نتایج مصنفانه در مسقط حمایت می‌کند.»


اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن (عکس از AFP)

ولد الشیخ احمد نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های تهران در کمک به خروج از بحران در یمن، با برشمردن نتایج دیدارهای اخیرش با نمایندگان انصارالله در مسقط و مسئولین دولت مستعفی یمن در ریاض گفت: «روند گفتگوهای مسقط، رو به پیشرفت است و همه طرفین بر حل بحران یمن از طریق سیاسی تاکید دارند.»


وی افزود: «پیش نویس اولیه توافق سیاسی ارائه شد و قرار است گروه‌های ذیربط یمنی طی روزهای آینده نظرات خود را ارائه دهند و امیدوارم این پیش نویس مورد توافق قرار گیرد.»

عربستان سعودی در تاریخ ششم فروردین تجاوز خود علیه یمن را بدون مجوز سازمان ملل و با هدف تضعیف انصارالله و بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی هم پیمان ریاض و رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن آغاز کرد.

سازمان بهداشت جهانی در آخرین گزارش خود که در سیزدهم اوت منتشر شد، اعلام کرد بیش از 4 هزار و 300 نفر پس از تهاجم عربستان به یمن جان خود را از دست داده‌ و 22 هزار نفر نیز زخمی شده اند. این در حالی است که منابع محلی شمار تلفات حملات آل سعود به یمن را بیشتر عنوان می‌کنند.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: