نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 23
کد خبر: ۵۶۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹

تعلیق حکم حبس 18 پزشک متخلف

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، به ۱۸ مورد حبس پزشکان در ارتباط با مسائل شغلی اشاره کرد و گفت: حکم این افراد تعلیق شده است.
 تدبیر24:  دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در گردهمایی روسای نظام پزشکی های سراسر کشور با اشاره به صعوبت و پیچیدگی کار پزشکی اظهار داشت :صیانت از حقوق صنفی آحاد جامعه پزشکی و ارتقا سلامت مردم با چالش های متعددی روبروست که روسای نظام پزشکی شهرستان ها نقش مهمی را در این زمینه برعهده دارند .

وی با اشاره به اینکه برونداد این گردهمایی افزایش اقتدار صنفی و حرکت به سمت ارتقا سلامت افراد است، افزود:جامعه پزشکی در مسیر خدمت خود با حوادث تلخی روبرو بوده و از تکدر خاطر مزمن رنج می برد و در این راستا  تامین امنیت شغلی این قشر خدوم به یک مطالبه جدی و مهم تبدیل شده است.

زالی با بیان اینکه جامعه پزشکی یکی از بی دفاع ترین صنفوف در ارائه خدمات خود محسوب می شود، ادامه داد: با توجه به ارائه خدمات شبانه روزی این قشر به مردم تامین امنیت پزشکان یک امر مبرم و ضروری بوده و از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

وی در ادامه به ۱۸ مورد حبس پزشکان در ارتباط با مسائل شغلی اشاره کرد و گفت: با پیگیری های معاونت حقوقی و انتظامی سازمان نظام پزشکی ۱۸ مورد حکم حبس پزشکان در فاز تعلیق به سر می برد و طبق رایزنی های انجام شده با رئیس قوه قضائیه بخشنامه ای به سراسر کشور صادر شد تا قبل از اجرای حکم حبس پزشکان با دفتر وی هماهنگی انجام شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران به تشکیل کمپینی با امضای ۲۲ هزار پزشک اشاره کرد و اذعان داشت: این کار به عنوان ممارست و تمرین تیمی در اعتراض به حبس پزشکان شکل گرفت که مستندات آن نیز ارائه شد تا آثار و صدمات ناشی از حبس پزشکان تقلیل یابد.

وی به تلاش صورت گرفته برای تقیل آثار حبس پزشکان اشاره کرد و ابراز داشت: به دلیل اینکه ماده ۲۵ مجازات اسلامی جایگزین و بدیل نداشت با تلاش های معاونت پارلمانی سازمان پزشکی قانونی این ماده تغییر و دو مسیر متفاوت را طی نمود که ابتدا تغییر در صدر ماده ۳۷ و سپس ارائه سه بخش بصورت تقلیل و تبدیل و حذف مجازات حبس جرایم پزشکی بود .

زالی با تاکید بر اینکه اکنون هیچ پزشکی به دلیل مسائل پزشکی در زندان به سر نمی برد، تصریح کرد: با تمام توان در تلاشیم مجازات حبس پزشکان بر مبنای ماده ۸۵ اعمال و در واقع این مشکل بصورت مبنایی حل و مجازات جایگزین احصا شود.

وی با بیان اینکه ارزش نسبی خدمات یکی از مباحث مهم جامعه پزشکی محسوب می شود، اذعان داشت: یکی از مشکلات اجرایی شدن کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت، بار مالی ۱۸۰ درصدی آن برای سازمان های بیمه گر پایه و تکمیلی بود که  آخرین ویرایش آن در سال ۸۵ انجام شده بود.

زالی افزود: به همین دلیل این کتاب در شورای عالی بیمه بر مبنای ۱۲۰ درصد بار مالی تعدیل و برای اجرا ابلاغ شد تا ظرف سه سال آینده به ۱۸۰ درصد برسد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به آسیب پذیری پزشکان نسخه نویس از جمله پزشکان عمومی و متخصص داخلی که تنها راه درآمد آنها از طریق نسخ نویسی است و کمترین میزان رشد تعرفه را دارند، گفت: ویزیت سرپایی و گروه های پزشکی آسیب پذیر به ویژه عمومی و اطفال در این کتاب مد نظر قرار گرفت و تعرفه ترجیجی برای این گروهها پیشنهاد شد که پس از  تصویب در شورایعالی بیمه با تغییرات اساسی از سوی هیات وزیران مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه تعرفه ترجیحی برای پزشکان عمومی، اطفال و متخصصین داخلی محقق نشد، بیان داشت: امیدواریم در نیمه دوم امسال اصلاحات لازم اعمال شده و قول هایی که مسوولان در خصوص ویزیت سرپایی و خدمات پاراکلینیک دادند؛ اجرایی شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با بیان اینکه پزشکان یکی از گروههایی هستند که در شرایط مختلف با سازمان امور مالیاتی همکاری و تفاهم لازم را دارند تصریح کرد : چند سال متوالی سازمان نظام پزشکی تفاهم نامه ای را با سازمان امور مالیاتی منعقد نمود که استمرار داشت اما در سال جدید به حکم دیوان عدالت اداری این تفاهم نامه ملغی اعلام گردیدو برای مشاغل بند الف و ب اصناف محقق نشد .

وی در خصوص مالیات در نظر گرفته شده برای جامعه پزشکی اذعان داشت: تا قبل از ۳۱ تیر ماه امسال طبق پروتکل نانوشته اصنافی که مشمول بند ب ماده ۹۵ مالیات مستقیم بودند تا یک میلیون تومان ۱۲ درصد؛ بین یک تا سه میلیون تومان ۱۸ درصد و بالای سه میلیون تومان ۲۴ درصد رشد مالیاتی داشتند اما طبق  رایزنی های انجام شده با سازمان امور مالیاتی در روزهای پایانی تیرماه موفق شدیم برای جامعه پزشکی سه گروه تا یک میلیون تومان ؛ بین یک تا پنج میلیون تومان و بالای پنج میلیون تومان را تعریف کنیم که اقدام موثری برای پزشکان بود .

زالی به کارنامه درخشان جامعه پزشکی در ارائه خدمات درمانی به بیماران اشاره کرد و اظهار داشت : در سال گذشته ۶۷۰ میلیون خدمت پزشکی در کشور ارائه شد که ۹۵ میلیون خدمت مختص استان تهران است.

وی با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی به رغم همه تحریم ها در قله خود اتکایی قرار دارد، گفت: بالغ بر ۸۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در شرایط تحریم، خدمات بهداشتی و درمانی لازم را ازجامعه پزشکی ایران دریافت کردند و هم اکنون نیز پتانسیل خدمت رسانی به ۱.۵ میلیون توریسم سلامت را داریم که این تعداد می تواند به ۳ میلیون نفر نیز افزایش یابد.

زالی با اشاره به اینکه در تمام ستادهای بهداشتی و درمانی اقصی نقاط کشور پزشکان مستقر بوده و به  ارائه خدمات درمانی به بیماران میپردازند بیان داشت : تعامل مطلوبی بین نمایندگان حوزه های انتخابی و روسای نظام پزشکی شهرستان ها برقرار است که امیدواریم از نظرات فنی و میدانی آنها جهت رفع مشکلات استفاده شود.

وی با بیان اینکه برخی از طرح ها و لوایح ارسالی به مجلس بدلیل فراهم نبودن زیرساختهای لازم متوقف شد تصریح کرد :  یکی از مواردی که  روسای نظام پزشکی شهرستان ها در چانه زنی آن شرکت داشتند جلوگیری از افزودن تبصره به ماده واحده سال ۶۷ بود که مطب ها از حالت مسکونی خارج شده و به واحدهای تجاری تبدیل شوند که با تلاشهای صورت گرفته این مساله عملیاتی نشد .

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به اینکه در آستانه تدوین قانون توسعه ششم قرار داریم خاطرنشان کرد : جامعه پزشکی می تواند سهم مهمی در انشای این قانون در کنار مجلس داشته باشد تا به عنوان ارائه کنندگان خدمات سلامت که مشکلات و معضلات این حوزه را از نزدیک لمس می کنند ، نقش خود را در سیاستگذاری ، برنامه ریزی  ، اصلاح و ارتقای نظام سلامت کشور و ارائه خدمات در خور شان هم میهنان ایفا کنند.

وی، تامین امنیت خاطر و همچنین امنیت فیزیکی و شغلی جامعه پز شکی را یکی از ملزومات ارائه خدمت به بیماران دانست که در مجلس شورای اسلامی باید توجه ویژه ای به آن شود.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: