نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 18
کد خبر: ۱۱۹۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹

زمان اتمام پروژه مسکن مهر از زبان وزیر

نشست علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.
 تدبیر24»نشست علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

به گزارش فارس، این جلسه در حالی آغاز شد که ۲۲۰ نماینده در جلسه حضور داشتند.

ادامه رسیدگی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن و همچنین بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره حقوق بشر آمریکایی در سال ۹۷ در دستور کار نشست علنی امروز پارلمان قرار دارد.

بررسی طرح ملی مسکن در دستورکار نمایندگان
جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی لحظاتی پیش به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

به گزارش تسنیم، سیصد و بیست و نهمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی، رئیس قوه‌مقننه و با حضور ۲۲۰ تن از نمایندگان آغاز شد.

امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس دستورکار جلسه علنی را به شرح ذیل قرائت کرد:

**قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی در مورد عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال ۹۷

**گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مورد عملکرد دولت در اجرای ماده ۲۲ قانون برنامه ششم در خصوص بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب و کار

**ادامه بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن

رسیدگی به لوایح موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا کشور‌های عضو

**موافقت نامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین ایران و ویتنام

**اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم

**موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و عراق

**ارائه گزارش مسئولان ذیربط در مورد طرح ملی مسکن نیز در دستورکار نمایندگان قرار دارد.

اسامی ۱۵ نماینده‌ای که با تأخیر در جلسه علنی مجلس حاضر شدند
عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی تأخیرکنندگان آغاز جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد.

به گزارش تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای سیصد و بیست و نهمین جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) قوه مقننه اسامی ۱۵ نماینده که با تأخیر به جلسه علنی امروز رسیده‌اند را به شرح زیر قرائت کرد:

۱-علیرضا ابراهیمی نماینده آزادشهر

۲-احمد بیگدلی نماینده خدابنده

۳-عباسعلی پوربافرانی نماینده نائین

۴-ابوالفضل حسن‌بیگی نماینده دامغان

۵-احمد حمزه نماینده کهنوج

۶-محمد خالدی نماینده لردگان

۷-ولی داداشی نماینده آستارا

۸-علی رستمیان نماینده دلفان

۹-مهدی شیخ نماینده تهران

۱۰-حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب

۱۱-حمدالله کریمی نماینده بیجار

۱۲-عامر کعبی نماینده آبادان

۱۳- مسعود گودرزی نماینده ممسنی

۱۴-مجید ناصری‌نژاد نماینده شادگان

۱۵-اردشیر نوریان نماینده شهرکرد

لاریجانی: معامله قرن به بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ خرداد) پارلمان در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک فرا رسیدن عید فطر، گفت: لازم می‌دانم از حرکت گسترده و هوشمندانه ملت عزیز در روز قدس سپاسگذاری کنم که در مقابل دسیسه شیطانی اخیر رژیم صهیونیستی و آمریکا نسبت به سرنوشت ملت فلسطین غیرت دینی و انقلابی خود را نشان دادند و معامله بزرگ قلابی قرن را به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی بدل کردند.

وی افزود: سال‌ها پیش رهبر معظم انقلاب در مسئله فلسطین راه‌حل دقیقی را ارائه و چند روز پیش آن را مجددا طرح کردند و آن رجوع به آراء ملت فلسطین است که از چند جزء تشکیل شده است. 

رئیس مجلس تصریح کرد: در مسئله فلسطین همه اطراف و سازمان ملل به راه‌حل دموکراتیک همه‌پرسی تن در دهند و دیگر اینکه همه آوارگان فلسطین به وطن اصلی خود بازگردند و سوم اینکه در یک رفراندوم، همه فلسطینی‌ها اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی نسبت به حکومت آتی خود اعلام نظر کنند.

لاریجانی اضافه کرد: چهارم اینکه در حکومت مورد نظر ملت فلسطین که با آراء اکثریت آنان تشکیل می‌شود، نسبت به یهودیان انتقال یافته به این سرزمین تصمیم‌گیری شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی اگر دنبال حل مسئله مزمن در منطقه هستند، راه‌حل دموکراتیک این است و اگر دنبال کلاهبرداری سیاسی هستند، بدانند با مقاومت قوی در منطقه مواجه هستند، لازم است وزارت امور خارجه این نظریه را در مجامع بین‌المللی دنبال کند.

لاریجانی با بیان اینکه بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز ۱۴ خرداد و به مناسبت سالروز رحلت پیشوای بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) عمیق، استوار و راهگشای حرکت ملت در شرایط فعلی بود.

وی اضافه کرد: ایستادگی و مقاومت هوشمندانه، عاقلانه، شجاعانه و مبتکرانه در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دیپلماتیک راهبرد دقیقی است که علاوه بر اینکه طراحی موذیانه دشمن را خنثی می‌کند، به افزایش قدرت ملی کشور نیز کمک خواهد کرد.

رئیس مجلس، توجه به اولویت نخست کشور که موضوع اقتصادی است را ضروری دانست و گفت: توجه جدی به استقلال اقتصادی و کارآفرینی تولید ملی و رفع موانع آن مهم‌ترین وظیفه دولت و مجلس است، در این زمینه یکی از موضوعات مهم، مسکن در کشور است که در بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس بین ۵۰ تا ۸۰ درصد درآمد متوسط افراد را به خود اختصاص داده که رقم بسیار غیرمتعادلی است.

لاریجانی همچنین یکی از روش‌های کاهش قیمت مسکن را بیرون کشیدن زمین از بورس بازی عنوان کرد و گفت: داشتن طرح فراگیر در ساخت و ساز مسکن ضروری و یکی از مسائل و چالش‌هایی است که نمایندگان باید به آن پبردازند.

وی افزود: موضوع مسکن یکی از مسائل مهم جامعه، به‌خصوص برای جوانان است که مجلس روی آن تمرکز کرده و به‌طور قطع تا حصول نتیجه آن، پیگیری و نظارت خواهد شد.

رئیس مجلس تأکید کرد: کمیسیون عمران مجلس در زمینه مسکن جلساتی را با مسئولان مربوطه برگزار کرده و در نهایت در جلسه‌ای با حضور وزیر راه، رئیس بانک مرکزی، رئیس بنیاد مسکن و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و نیز رئیس کمیسیون عمران، ابعاد این موضوع بررسی شد.

لاریجانی با بیان اینکه تحقق ایده یک میلیون مسکن در هر سال از سطح روستا تا شهر‌های کوچک و متوسط و بزرگ چگونه می‌تواند انجام پذیرد و نحوه پشتیبانی دولت و تسهیلات بانکی در سطوح مختلف و حجم کلان تسهیلات بانکی در این زمینه مشخص شد، گفت: امروز ابعاد آن در این جلسه مطرح و از آراء نمایندگان استفاده خواهد شد.

وی همچنین به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور فرانسه درباره آینده برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: این سخنان تأسف‌آور و ناشیانه بود؛ اینگونه مطالب از زبان آقای ترامپ بعید نیست و بر وی هَرَجی نیست، اما این مطالب از زبان آقای مکرون هیچ سنخیتی با محتوای مطالبی که در مذاکرات متعدد حضوری و تلفنی با آقای روحانی منتقل می‌کرد، نداشت.

لاریجانی ادامه داد: ظاهرا ایشان با هر کسی ملاقاتی دارد، مطابق میل او سخن می‌گوید، اگر آقای مکرون اینقدر در حل مسائل بین‌المللی و در خط و نشان کشیدن برای سایر ملت‌ها، متبحر است، بهتر نیست مشکلات داخلی خود را سر و سامان دهد که اینقدر کشته و زخمی روی دست ملت فرانسه نگذارد؟!

رئیس نهاد قانونگذاری کشور در پایان خاطرنشان کرد: از رئیس‌جمهور عراق که در کنفرانس اخیر در عربستان با درایت و فهم درست از شرایط منطقه از جایگاه ملت رشید عراق، پرده از مسئله‌سازی سعودی برداشت و از ملت ایران حمایت کرد، تشکر و نیز در این باره از دولت سوریه نیز سپاسگذاری می‌کنم.
توضیحات وزیر راه درباره زمان بسته شدن پرونده مسکن مهر
وزیر راه و شهرسازی توضیحاتی درباره زمان اتمام پروژه مسکن مهر توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش تسنیم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی که برای بررسی طرح مسکن در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) مجلس حضور یافته بود، گفت: این وزارتخانه در تلاش است تا تولید مسکن را به یک امر پایدار تبدیل کند.

وی با تاکید براینکه هدف گذاری وزارت راه و شهرسازی روان‌سازی و ایجاد گشایش در تولید و عرضه مسکن است، ادامه داد: این وزارتخانه سعی می‌کند در جهت پاسخگویی به نیاز واقعی جامعه اعتمادسازی لازم را بین توسعه‌دهندگان، انبوه‌سازان و مردم ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دغدغه اصلی ما خانه دار کردن خانه اولی‌ها است، اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی به دنبال اتمام پروژه مسکن مهر است که در همین راستا به جز مواردی که مسائل قضائی دارد، سایر موارد تعیین تکلیف شده اگرچه تعدادی از آن‌ها فاقد متقاضی بوده و باید با ساز و کار متفاوتی برای آن تصمیم‌گیری شود.

اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۸ و ۹۹، ۴۰۰ هزار مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی ساخته می‌شود، گفت: در کنار این تعداد، مسکن مهر را نیز تلاش می‌کنیم تا به اتمام برسانیم.

وی با بیان اینکه شاخص مهم ما تعداد ازدواج‌هایی است که صورت می‌گیرد، عنوان کرد: به طور مثال در سال ۹۷، ۵۳۳ هزار فقره ازدواج ثبت شده که اگر فرض کنیم ۲۰ درصد آن‌ها دارای تمکن تأمین مسکن هستند، به طور طبیعی باید برای ۸۰ درصد برنامه‌ریزی کنیم. وظیفه مهم ما تعادل بخشی به عرضه و تولید مسکن است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش وزارت راه برای توانمندسازی در ساخت مسکن تصریح کرد: در این زمینه یک محور مشخص زمین است که با ایجاد گشایش در مسیر فراهم ساختن دادن جواز به کسانی که می‌خواهند مسکن احداث کنند، عرصه مسکن را روان‌سازی خواهیم کرد و در این راستا به واحد‌های استانی تاکید کردیم که در این زمینه اقدام کنند.

اسلامی تصریح کرد:در شورای عالی شهرسازی و معماری روانسازی کردیم تا در مکان‌هایی که لازم است، اگر افزایش تراکم است، اقدام شود یا اگر با کمبود عرصه مواجهیم، عرصه‌هایی را برای تولید مسکن در نظر بگیریم. همچنین با هماهنگی شورای پول و اعتبار منابع مالی مورد نیاز را افزایش قابل ملاحظه دادیم و سالانه ۲۷ هزار میلیارد تومان را برای پشتیبانی آن در نظر گرفتیم.

وی با بیان اینکه در بخش زمین، مجوز و تسهیلات پشتیبان اقدامات زنجیره‌ای در دست اجرا است، گفت: در خیلی از شهر‌ها در حال تهیه نقشه در این زمینه هستند.

این وزیر دولت دوازدهم با اشاره به شرایط اقتصادی کشور یادآور شد: اگر دوره تسلسل تحولات مسکن را ببینیم، رابطه معناداری با تحولات نرخ ارز دارد. باید توجه داشته باشیم که التهابات بازار متأثر از حرکت دشمن و بیگانگان است که روی آن عملیات روانی انجام می‌دهند و به دنبال کاهش ارزش پول ملی هستند که این امر دامن مسکن را هم گرفته است. ما باید با هوشیاری از این مرحله عبور کنیم.

وزیر راه در پایان خاطرنشان کرد: باید با پایدار کردن تولید مسکن بتوانیم تولید حداقل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را هم در بافت‌های فرسوده و هم در بافت‌های جدید و شهر‌های مختلف در نظر بگیریم و مسکن روستایی را به ۲۰۰ هزار واحد در سال برسانیم تا اطمینان پیدا کنیم که جریان تولید جریان پایداری هست.

رحمانی فضلی: ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود

وزیر کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود، گفت: مشکلات مسکن مستقیماً روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس در جریان ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در حوزه مسکن گفت: حوزه مسکن به عنوان پیش‌برنده امر اقتصاد و تولید است و ضمن اینکه نسبت به یکی از اولویت‌های جامعه رفع نیاز می‌کند، می‌تواند محرک سایر حوزه‌های اقتصادی نیز باشد. متأسفانه در حال حاضر در حوزه مسکن با عدم تعادل روبه رو هستیم که موجب رکود مسکن شده است، افزایش قیمت مصالح، افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش ریال و عدم رقابت و فعالیت در حوزه مسکن با سایر حوزه‌ها در زمینه سوددهی باعث رکود مسکن شده است که مشکلات آن مستقیماً روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

وی اضافه کرد: ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود که میزان بالایی است، در سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ با افزایش قیمت مسکن و عدم تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین افزایش قیمت مصالح روبه رو بودیم که اگر ادامه یابد این رکود بیشتر می‌شود.

رحمانی فضلی با اشاره به طرح رئیس جمهور برای مسکن‌دار شدن مردم، گفت: طبق این طرح بافت‌های فرسوده باید احیا شوند و در این زمینه، زمین‌های ارزان قیمت و تسهیلات بانکی تخصیص می‌یابد. همچنین رئیس مجلس به وزارت کشور توصیه کرد تا از همه ظرفیت‌های قانونی خود در حوزه انسجام دستگاه‌ها برای مسکن‌دار شدن مردم استفاده کند.

وی اضافه کرد: وزارت کشور برخی اختیارات در این زمینه دارد. از جمله طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها علاوه بر صدور پروانه ساختمانی می‌توانیم در ساخت منازل ارزان قیمت نیز مشارکت کرده و تسهیلات ارزان قیمت بدهیم همچنین شهرداری‌ها موظف هستند برای متقاضیان مسکن تسهیلاتی جهت احداث خانه بدهند.

وزیر کشور اضافه کرد: همچنین شهرداری‌ها موظف به تهیه فهرستی از اراضی بایر با قابلیت مسکن سازی هستند و باید اعلام کنند تا تسهیلات برای اعطای مجوز قانونی برای واحد‌های فرسوده داده شود. در این زمینه تسهیلات تشویقی در نظر گرفته شده که براین اساس ۵۰ درصد بخشودگی عوارض و تراکم تشویقی در نظر گرفته شده است. بنا‌های بالای ۳۰ سال شامل این طرح هستند که ما برای تشویق مالکان و پیمانکاران در حوزه مالیات نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته ایم که اگر به ما اختیار داده شود می‌توانیم در حوزه رونق مسکن مثمرثمر باشیم.

وی افزود: همچنین بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی در سراسر کشور وجود دارد که وزارت کشور می‌تواند آن‌ها را در اختیار واحد‌های مسکن ساز قرار دهد، همچنین با ارتباط با وزارت راه می‌توانیم فضا‌های مناسب‌تری را به مناطقی که قابلیت ساخت مسکن دارند اضافه کنیم. ما با اختیاری که در حوزه توزیع منابع در استان‌ها و شهرستان‌ها داریم آمادگی همکاری با وزارت راه، بنیاد مسکن و پیمانکاران مسکن ساز را داریم.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی پس از ارائه گزارش وزیر کشور به استانداران تاکید کرد با بنیاد مسکن و وزارت مسکن همکاری کنند تا مشکلات عمده مرتفع شود.

مقصودی: ۲۶۰۰ مسکن احتکارشده داریم

نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: در حال حاضر حدود ۲۶۰۰ مسکن احتکارشده وجود دارد که لازم است با این مسئله برخورد شود.

به گزارش فارس، حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان در برنامه ششم توسعه قرار بر این شد که هر سال ۹۰۰ هزار واحد مسکن تولید شود که متأسفانه این مصوبه در حد شعار باقی ماند.

وی تأکید کرد: اگر به دنبال آن هستیم مشکل مسکن حل شود، باید کنسرسیومی متشکل از قوه قضائیه، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و بانک مرکزی تشکیل شود و در وهله اول میزان مسکن‌های احتکارشده که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ خانه است، برآورد دقیق و ساماندهی شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس تصریح کرد: متأسفانه بافت فرسوده شهری کاملاً رها شده است، در حالی‌که باید زیرساخت‌های آن فراهم شده و فضای سبز در این مناطق ایجاد شود.

وی با انتقاد از عملکرد تأمین اجتماعی در بحث پروانه مسکن گفت: متأسفانه تأمین اجتماعی پول‌های مُفت و مجانی از مردم می‌گیرد، اما اقدامی را در این راستا انجام نمی‌دهد و باید سایه تأمین اجتماعی از ساخت و ساز‌ها برداشته شود.

مقصودی بیان کرد: خانه‌های گران و اراضی داخل شهر قابل خرید و فروش نیست و معمولاً توسط دلالان و مطابق با یک نقشه از قبل تعیین شده خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در شهر‌های بزرگ گفت: لازم است شهرک‌های اقماری ساخته شود و همچنین بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند که در روستا‌های خود بمانند که لازم است طرح هادی روستایی مورد بازنگری دقیق قرار گیرد.

وجود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور/به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با احتساب تولید مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ در کشور به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم تا تعادل بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد.

به گزارش فارس، محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان بررسی گزارشی از طرح ملی مسکن با بیان اینکه امروز وضعیت مسکن کشور در شرایط بحران قرار دارد و افراد متوسط و متوسط رو به پایین جامعه برای خانه دار شدن در رویا به سر می‌برند، اظهار داشت: برای اینکه تحلیل درستی از وضعیت بازار مسکن داشته باشیم به برخی از آمار‌های مرکز آمار و مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره می‌کنم.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعداد خانوار‌های سرشماری شده در این بررسی آماری ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار است و تعداد واحد‌های مسکونی در کشور ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد است، این یعنی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد، در حالی که این آمار مربوط به سال ۹۵ است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در همین سال ما نیاز به ۴ میلیون خانه در کشور داریم.

وی اضافه کرد: با احتساب تولید مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ در کشور نیاز به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم تا تعادل بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد.

رضایی کوچی تصریح کرد: حداقل قیمت طی سال گذشته به صورت متوسط بین شهر‌های کشور بیش از ۶.۵ میلیون تومان افزایش یافت و این افزایش متوسط قیمت در شهر تهران حدود ۱۲ میلیون تومان در هر مترمربع بوده است. این در حالی است که هزینه افزایش ساخت و ساز فقط ۱.۵ میلیون تومان بوده است که نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها عمدتاً ناشی از افزایش قیمت زمین است.

* غفلت دولت از بافت‌های فرسوده

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر عمده نگاه وزارت راه و شهرسازی به شهر‌های جدید است، در حالی که این شهر‌ها متقاضیان خاص خود را دارد. مهمترین جایی که دولت باید روی آن سرمایه گذاری کند، ولی متاسفانه از آن غافل شده بافت‌های فرسوده است، در حالی که ما جمعیتی حدود ۱۹ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده داریم.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید سالی ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده را احیا کند، تصریح کرد: شهرداری‌ها و مردم در بافت‌های فرسوده نقش مهمی دارند، بر همین اساس تسهیلات ویژه‌ای برای این بخش در نظر گرفته شده است، به طوری که تسهیلات ۵۰ درصدی برای ساخت و ساز و بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شد، اما دولت و شهرداری در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی با بیان اینکه امروز از مسکن به عنوان موتور محرکه اقتصاد نام برده می‌شود و ۳۰ درصد اقتصاد به حوزه مسکن بازمی گردد، گفت: در همین حال فقط ۸ درصد تسهیلات بانک‌ها در حوزه مسکن است، بنابراین افزایش سقف تسهیلات مسکن یکی از ضرورت‌هایی است که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.

رضایی کوچی اظهار کرد: تسهیلات مسکن در تمام دنیا بالای ۶۰ درصد هزینه مسکن است، این درحالی است که این رقم در کشور ما بسیار پایین‌تر است. ما نباید فقط یک وزارتخانه را مسئول ساماندهی حوزه مسکن کنیم و همه ارکان دولت باید در این موضوع خود را دخیل بدانند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی و افزایش محدوده شهر با مجوز شورای عالی شهرسازی، کمیسیون ماده ۵ و شورای برنامه ریزی استان در دستور کار قرار گیرد تا از این طریق بتوانیم تولید زمین داشته باشیم و از محدودیت زمین در شهر‌ها فرار کنیم.
 
«طرح ملی مسکن» مشکلی را حل نمی‌کند

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: کاهش ۵۰ درصدی تولید مسکن از سال ۹۲ تا ۹۷ یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن است.

به گزارش فارس، یک کارشناسان مرکز پژوهش‌ها در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی طرح ملی مسکن، گزارشی از وضعیت مسکن ارائه داد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی مسکن کمبود عرضه است، گفت: از سال ۹۲ تا ۹۷ تولید مسکن به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: دومین مشکل افزایش بی رویه قیمت مسکن در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۲ است. قیمت مسکن در تهران نسبت به سال ۹۲ سه برابر و در شهر‌ها و روستا‌ها بیش از دو برابر افزایش یافته است.

کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌ها افزود: از سال ۸۵ تا ۹۵ میزان ۱۰.۵ میلیون واحد مسکونی تولید شده است، اما ۲.۵ میلیون خانوار صاحب مسکن شده اند. این آمار بدان معنا است که ۷۷ درصد مسکن تولیدی غیرمصرفی بوده و جنبه سوداگری داشته است.

وی اظهارداشت: حال این سوال مطرح است که با اجرای طرح ملی مسکن چه تضمینی وجود دارد که مسکن به صاحبان اصلی خود برسد.

وی با انتقاد از عدم برنامه ریزی دولت برای جلوگیری از افزایش اجاره بها گفت: در حال حاضر بین ۵۰ تا ۸۱ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود. در سال ۹۱ تصمیماتی برای قیمت‌گذاری منطقه‌ای مسکن گرفته شد که موفقیت آمیز نبود بنابراین نباید تصمیماتی از این دست را افزایش داد.

این کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌ها با تاکید بر اینکه باید به سرعت قوانین مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه به تصویب رسیده و اجرایی شود، گفت: طبق این قوانین که در جهان نیز اجرا می‌شود، اگر کسی بخواهد خانه بخرد و تا ۲ سال مبادله نکند، بعد از دو سال معاف از مالیات است، اما اگر کمتر از دو سال مسکن را معامله کند، باید ۲۵ درصد سود خود را به دولت به صورت مالیات پرداخت کند.

وی ادامه داد: همچنین اگر کسی خانه‌ای اضافه داشته باشد و آن را تا ۱۰ سال اجاره بدهد، بعد از ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف است. اما اگر اجاره ندهد باید معادل ۲۰ درصد قیمت مسکن را مالیات بپردازد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که مسکن از حالت سرمایه خارج نشود، مشکلات بخش مسکن حل نخواهد شد و با طرح‌هایی مانند مسکن مهر و مسکن ملی نمی‌توان مشکل مسکن را حل کرد.
لزوم پرداخت یارانه مسکن به زوج‌های جوان و مسکن اولی‌ها

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی خواستار پرداخت یارانه مسکن به مسکن اولی‌ها و زوج‌های جوان شد.

به گزارش مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه جلسه بررسی «طرح ملی مسکن»، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کاهش ۵۰ درصدی عرضه مسکن و افزایش قیمت دلار و سکه و ورود سرمایه‌ها به بخش مسکن از عوامل مهم افزایش قیمت مسکن بوده است.

وی با بیان اینکه اخذ سود ۱۸ درصدی برای وام مسکن از زوج‌های جوان زیاد است، گفت: باید به زوج‌های جوان و مسکن اولی‌ها یارانه مسکن داده شود.

فولادگر احیای بافت‌های فرسوده، بازآفرینی شهری را از اولویت‌های سیاست گذاری‌ها در بخش مسکن خواند و از مشکلات انبوه سازان خبر داد.

۵ راهکار حل مشکل مسکن/ دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن می‌ساخت

رئیس مجلس شورای اسلامی، ۵ راهکار مهم برای حل مشکل مسکن را بیان کرده و گفت: دولت به برنامه ششم توسعه در خصوص ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی عمل نکرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه بررسی طرح ملی مسکن که با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس بنیاد مسکن برگزار شد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائل مهم در شرایط فعلی مسئله مسکن است.

وی افزود: حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن اضافه در تهران و حدود دو میلیون مسکن زائد در کل کشور وجود دارد که بسیاری از آن‌ها شامل مسکن‌های لوکس است که شهرداری‌ها اجازه ساخت آن را داده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قشر متوسط نمی‌تواند مسکن لوکس خریداری کند و ضمناً مسکن متناسب با وضعیت آن‌ها وجود ندارد. باید برنامه‌ریزی روشنی برای مردم در بخش مسکن وجود داشته باشد.

لاریجانی تصریح کرد: طبق برنامه ششم باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن ساخته شود که در سال‌های اخیر این اقدام انجام نشد؛ این یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون برنامه ششم در مورد ساخت مسکن شهری و روستایی سقف گذاشته شده است که باید فلان مقدار مسکن ساخته شود. در روستا‌ها هم باید ساخت مسکن مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید در روستا‌ها هم به ساخت مسکن توجه شود، اظهار داشت: تعیین حریم روستا‌ها باعث شده که زمین مناسب برای ساخت مسکن وجود نداشته باشد. آقای اسلامی اعلام کردند که این حریم‌ها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

وی خطاب به رحمانی فضلی گفت: به استانداران نیز دستور دهید در شورای برنامه ریزی به مشکلات حریم روستا‌ها توجه کنند.

لاریجانی اظهار داشت: در شهر‌های متوسط و کوچک هم مشکل زمین وجود دارد. باید در داخل شهر، زمین برای واگذاری وجود داشته باشد یا محدوده شهر‌ها افزایش یابد که در این خصوص نیز مشکلی وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار حل مشکل مسکن در کلان شهرها، تأکید کرد: شهر‌های بزرگ نیاز به شهرک‌های اقماری دارند که در طرح وزارت مسکن به این موضوع توجه شده است.

وی گفت: در صورت اجرای این تصمیمات در چند سال آینده مشکل مسکن برطرف خواهد شد به شرط آنکه ساخت یک میلیون مسکن در سال محقق شود.

لاریجانی در خصوص تسهیلات ساخت مسکن نیز اظهار داشت: مقرر شد در روستا‌ها ۴۰ میلیون، شهر‌های کوچک ۶۰ و شهر‌های بزرگ ۸۰ میلیون وام ساخت مسکن اعطا شود. پیش از این افراد برای دریافت وام مسکن مدت زیادی در نوبت بودند با صحبت‌هایی با بانک مرکزی شد مقرر شد سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی به میزان ۲۰ درصد افزایش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این بخش ملاحظات و ریزه کاری‌هایی وجود دارد. باید نظام مالیاتی بر مسکن‌های خالی وضع شود و مالیات سنگین از مسکن خالی اخذ شود، اما در صورت اجاره دادن مسکن‌ها افراد معاف شوند.

وی افزود: در دنیا زمین به سازندگان و انبوه سازان اختصاص داده می‌شود و سهم دولت به شهرداری‌ها واگذار شده و آن‌ها می‌توانند اجاره دهند.

نماینده مردم قم تصریح کرد: با اجرای این طرح زمین از حالت بورس بازی خارج می‌شود. البته اگر فوراً اسناد این خانه‌ها منتقل شود این خانه‌ها نیز وارد بورس بازی خواهد شد.

وی به وزیر راه و شهرسازی گفت: حتماً برای شهرک‌های اقماری امکانات شهری در نظر گرفته شود که مشکلات مسکن مهر تکرار نشود.

لاریجانی همچنین به کمیسیون عمران مسئولیت داد بر اجرای گام به گام این برنامه‌ها نظارت کند تا مشکل مسکن زوج‌های جوان حل شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: