نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 18
کد خبر: ۱۲۰۸۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
بعیدی نژاد:

ظرفیت‌ زیادی برای گسترش مناسبات اقتصادی با انگلیس وجود دارد

سفیر ایران در انگلیس گفت: ظرفیت‌های زیادی برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی میان انگلیس و ایران وجود دارد.
تدبیر24»«حمید بعیدی نژاد» در حاشیه همایش فرصت‌ها و چشم انداز روابط اقتصادی ایران و انگلیس که با حضور نمایندگانی از دو هیأت متشکل از ۵۰ شرکت تجاری، کشاورزی و صنایع دامی از ایران و ده‌ها شرکت انگلیسی و با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه و وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس در لندن برگزار شد، به سوالات خبرنگاران ایرانی پاسخ گفت.

وی، حضور پرتعداد شرکت‌های ایرانی و انگلیسی در این همایش را نشان دهنده ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری های اقتصادی عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌هایی که ما در روابط جدید خود با انگلیس می‌بینیم، ظرفیتی است که شرکتهای کوچک و متوسط دارند. ما همواره ذهن‌مان بر شرکت‌های خیلی بزرگ مانند شرکت نفت و گاز «شل» و «بریتیش پترولیوم» متمرکز بوده اما واقعیت آنست که شرکت های کوچک و متوسط می‌توانند در زمینه ی کسب درآمدهای حاصل از صادرات و استارت‌آپ‌ها برای کشور بسیار سود آوری داشته باشند. آنها همچنین می توانند با شرکت های انگلیسی کارشان را در زمینه صادرات، توسعه دهند و باعث افزایش روندی شوند که اینک در ایران برای طراحی اقتصاد بدون نفت شروع شده است.

بعیدی نژاد افزود: بنابر این، ما باید تمرکز ذهن‌مان را از آن مسائل گذشته که فقط به شرکت های خیلی بزرگ فکر می کردیم خارج کنیم و در عرصه شرکت‌های کوچک و متوسط کار کنیم که ظرفیت بسیار زیادی وجود دارد. این شرکت ها از قابلیت ریسک پذیری بالاتری برخوردار هستند و می توانند در تبادل های اقتصادی شرکت کنند.

وی همچنین عنوان کرد شرکت های کوچک و متوسط، ارزیابی ریسک شرکت های خیلی بزرگ که به دلایل مسائل سیاسی وارد تعاملات نمی شوند را ندارند؛ خیلی راحت‌تر می توانند مسائل خودشان را مدیریت کنند چون در سطوح کوچکتری هستند و انگیزه های بیشتری دارند و می توانند با انرژی و وقت بیشتری که برای این موضوع می‌گذارند، این تبادلات را تسریع بخشند.

سفیر کشورمان گفت:‌ حجم روابط اقتصادی دو کشور از طریق شرکت‌های کوچک و متوسط که به دلیل قابلیت‌ها و انعطاف هایی که دارند و توانسته‌اند تبادلات خوبی را با  طرف های انگلیسی داشته باشند، به چند صد میلیون پوند بالغ شده، بدون این که جایی به طور مشخص ثبت شده باشد.

وی با بیان اینکه «شرکت های ثبت تجارت نیز توجه‌شان به شرکت های بزرگ و تبادلات خیلی بزرگ است، افزود: اما شرکت‌های کوچک و متوسط با حجم تبادلات کوچک و درعین حال با تعدد زیاد، توانسته اند حجم تبادل خوبی را به خودشان اختصاص دهند و فکر می کنیم؛ هم می‌توانند باعث نشاط در فعالیت‌های اقتصادی و توسعه صنعتی کشور باشند و هم این که در حوزه های بسیار متنوعی کار کنند.

بعیدی نژاد ادامه داد:‌ امروز در این همایش به نظر من این اراده را از طرف شرکت های انگلیسی و ایرانی -که ظرفیت های زیادی در این حوزه وجود دارد و می توانیم از آن ها استفاده کنیم- دیدیم.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سؤال که شرکت ها در چه زمینه ای تمایل به فعالیت دارند، و سفارت چه تمهیداتی را برای تسهیل این فعالیت در پیش گرفته است، گفت:‌ یکی از جلوه های ابعاد جدید، تنوع است؛ یعنی در یک حوزه خاصی نیست و بسیار طیف وسیعی را شامل می شود. ما می توانیم از حضور ایرانی های مقیم نیز که تجربه دارند و صاحب دانش هستند و محیط را بخوبی شناخته و توانسته اند با شرکت های انگلیسی ارتباط نزدیکی پیدا کنند، به نحو احسن استفاده کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: طرف انگلیسی نیز باید در نظر بگیرد که با توجه به گرایش‌های توسعه اقتصادی ایران، نباید فقط به بازار اقتصادی ایران به عنوان یک بازار واردات نگاه کند؛ بلکه امروز  ایران دارد به تولید محصولاتی فکر می‌کند که صادرات محور هستند.

بعیدی نژاد ادامه داد: ما به محصولاتی فکر می کنیم که بتوانیم در این جا صادرات داشته باشیم و در بسیاری از حوزه‌ها این ظرفیت وجود دارد. محصولات غذایی ایران به مرور در سوپر مارکت‌های انگلیس در حال مشاهده است و این ظرفیت وجود دارد که صنایع غذایی ایران به مرور و صنایع کشاورزی ایران و بسیاری از محصولات ایران در این جا وارد شوند.

وی با بیان اینکه در زمینه فناوری برتر نیز ظرفیت های زیادی‌ وجود دارد، اظهار کرد: هیأتی که از انگلیس برای بحث مدرن سازی رآکتور اراک به ایران رفتند، نخستین هیأت فنی تخصصی هسته ای انگلیسی در طول تاریخ روابط ایران و انگلیس به شمار میرود.

این نشان می‌دهد که ما در زمینه های علوم و فنون پیشرفته مانند بحث انرژی هسته ای می‌توانیم تبادلات جدیدی را با طرف های انگلیسی داشته باشیم. بنابر این، ما مرتب به شرکت ها و وزارت تجارت انگلیس می گوییم که باید به ایران به عنوان یک مقصد جدید همکاری های برابر فکر کنند و نه به عنوان محلی برای واردات کالاهای انگلیسی.

سفیر کشورمان در پاسخ به سؤال ایرنا درباره وضع ساز وکار ویژه مالی اروپا موسوم به اینستکس و اینکه این ابزار در تحولات تجاری مورد اشاره چه نقشی دارد، گفت: به دلیل این که ما انتظار داشتیم اینستکس زودتر کارش را در آن مقطعی که لازم بود انجام دهد، متأسفانه آغاز نکرد و با تأخیر زیادی مواجه شد؛ دیگر انتظار و امید زیادی در ایران در این زمینه وجود ندارد تا ما نیز به تبع آن، امید داشته باشیم اینستکس بزودی راه بیافتد.

وی افزود: اما خود آن ها فارغ از آن که می‌دانند ایران با یأس دارد تحولات اینستکس را دنبال می کند، با علاقه مندی به دنبال این هستند که این ساز وکار را بیشتر فعال کنند تا ظرفیتی برای تبادلات ایران و کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی فراهم شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: