پس از امضا؛ حمايت مشروط عباس عبدي

پس از امضا؛ حمايت مشروط

توافق راهبردي ايران و چين امضا شد. البته مجلس موجود ايران در عمل فاقد جايگاهي است كه در اين باره ورود كند و اطلاعات مفيدي را در اختيار افكار عمومي قرار دهد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
همكاري ايران و چين مهرداد پشنگ‌پور

همكاري ايران و چين

امضا و اعلام برنامه جامع همكاري ايران و چين موج گسترده‌اي از اعترض‌هاي مردمي را به وجود آورد.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - 2021 April 15
کد خبر: ۱۲۲۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: مقدار ویروسی وارد بدن می‌شود در شدت بیماری بسیار موثر است و هنگامی که مقدار ویروس در بدن بیشتر باشد، شدت بیماری بیشتر است .
تدبیر24»زنده یاد «مهرداد میناوند» و زنده یاد «علی انصاریان» دو پیشکسوت فوتبال تیم ملی و پرسپولیس به علت ابتلا به بیماری کرونا به ترتیب در تاریخ‌های هشتم و پانزدهم بهمن ماه دار فانی را وداع گفتند.

فوت این دو ورزشکار فقید حواشی فراوانی را به دنبال داشت و عده‌ای از افراد معتقد بوند اگر واکسن کرونا زودتر وارد کشور می‌شد، این دو ورزشکار را از دست نمی‌دادیم و این در حالی است پیام طبرسی معتقد است که حتی اگر واکسن کرونا هم به آن‌ها باز هم ممکن بود، این دو عزیز از دنیا بروند.

دوز اول واکسن کرونا ایمنی پایینی دارد

پیام طبرسی فوق تخصص بیماری‌های عفونی و رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این خصوص توضیح داد: هنگامی که واکسن تزریق می‌شود باید از تزریق دوز دوم آن ۲۸ روز گذشته باشد تا ما بتوانیم منتظر ایمنی باشیم چرا که دوز اول واکسن ایمنی پایینی دارد و از آنجایی که واکسیناسیون در دنیا از دی ماه آغاز شده است شاید افرادی که دی ماه این واکسن را تزریق کرده اند، به تازگی در مقابل این ویروس ایمن شده باشند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن تاکید بر اینکه تزریق واکسن به سرعت نمی‌تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند، اما تزریق آن اقدامی ضروری است، متذکر شد: اینکه یکسری از افراد می‌گویند اگر واکسن بیاید ما واکسن نمی‌زنیم دید اشتباهی است و نمی‌توان در مورد این ویروس ریسک کرد.

همچنین ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال به وجود آید که با توجه به اینکه از ابتدای شیوع کرونا ریسک فاکتور‌هایی نظیر: سن بالا و داشتن بیماری‌های زمینه‌ای برای این بیماری مطرح می‌شد و به گفته بسیاری از پزشکان افرادی که این ریسک فاکتور‌ها را دارند بیش از سایرین دچار نوع سخت این بیماری می‌شوند، چرا افرادی نظیر زنده یاد «مهرداد میناوند» و زنده «علی انصاریان» که جوان و ورزشکار هستند، دچار نوع بسیار سخت کووید شدند و متاسفانه از دنیا رفتند؟

 رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این خصوص گفت: کرونا یک بیماری چند چهره است و یک جنبه ندارد، فاز اول آن فاز تکثیر ویروسی و شبیه سرماخوردگی است و در فاز دوم بیماری وارد چرخه التهابی می‌شود که در این مرحله هنوز بسیاری از جنبه‌های بیماری مبهم است.

وی ضمن اشاره به اینکه ما در فاز دوم بیماری کرونا اقداماتی نظیر تزریق کورتون، تجویز دارو‌های ضد و التهابی و ضد ویروسی را انجام می‌دهیم، ادامه داد: ممکن است بیماری با وجود سن بالا و ابتلا به قند، فشار خون بالا، دیابت و ... بهبود یابد و در مقابل وضعیت بیماری در یک فرد جوان به گونه‌ای باشد که نتوانیم برای او کاری کنیم.

ژنتیک در کرونا بسیار مهم است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تاکید بر اینکه ژنتیک بحث بسیار مهمی است، اظهار کرد: دردنیا کار‌هایی صورت گرفته و در ایران هم کار‌هایی در مورد زمینه‌های ژنتیک افراد در پاسخ‌های التهابی انجام شده است و برای مثال هنگامی در یک خانواده دو برادر و پدر دچار نوع شدید کرونا می‌شوند و درخانواده دیگر همگی این بیماری خفیف می‌گیرند، این امر نشان دهنده این است که ژنتیک بسیار مهم است.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: مقدار ویروسی هم وارد بدن می‌شود در شدت بیماری بسیار موثر است و هنگامی که مقدار ویروس در بدن بیشتر باشد، شدت بیماری بیشتر است و در خصوص این دو عزیز به نظرمی‌رسد مقدارویروس بالا و تهاجم اولیه سنگین بوده است.

حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی در این خصوص به میزان گفت: به طور کلی این ویروس در افراد مسن بیشتر خطرناک است و کشندگی بالاتری دارد، اما با مواردی هم از بین کادر درمان و سایر افراد جوان مواجه بودیم که نوع سخت این بیماری را گرفتند و یا بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند؛ ممکن است زمینه‌های ژنتیکی در بدن برخی افراد وجود داشته باشد که آن‌ها را در مقابل کووید آسیب پذیرتر کند و یا بیمار جوان دچار مشکلاتی باشد که ما از آن بی خبر باشیم.

 وی در این باره افزود: به همین دلیل نمی‌توان با فوت چند مورد بیمار جوان در این خصوص قضاوت و نتیجه‌گیری کرد که این ویروس همه جوانان را درگیر می‌کند و به طور معمول کووید۱۹ درگیری کمتری در جوانان ایجاد می‌کند و بیشتر در افرادی که مسن هستند و بیماری زمینه‌ای دارند، مشکل ایجاد می‌کند و سبب فوت می‌شود و آمار مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا هم این موضوع را تایید می‌کند، اما این امر صد در صد نیست و در مورد همه اشخاص صدق نمی‌کند و ممکن است جوانانی باشند که دچار نوع سخت این بیماری شوند و یا بر اثر کرونا از دنیا بروند.

برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها