نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۴۷۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۲
دکتر علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران

توصیه‌هایی برای نمایندگان

اگر نمایندگان این موارد را رعایت کنند می‌توان امیدوار بود بودجه‌ای تصویب شود که روح عدالت در آن رعایت شده باشد و یک نگاه فراگیر و همه‌جانبه در آن وجود داشته باشد.
تدبیر24: نوشتن سند بودجه مسئولیت بسیار مهمی است که به دوش دولت و نمایندگان مجلس گذاشته شده و نمایندگان باید به دقت بندهای آن را مورد بررسی قرار دهند. هر چند متاسفانه عموما به این شکل با بودجه برخورد شده است که فقط تعداد محدودی از نمایندگان در مورد آن حساسیت دارند و تعداد کمی به صورت کارشناسی با مسائل بودجه برخورد می‌کنند. با این حال اگر نمایندگان مجلس به مسائل زیر توجه کنند، بودجه تصویب شده می‌تواند موثرتر و کارآمدتر باشد. اول اینکه نمایندگان سعی کنند در تصویب بودجه اولویت را به مسائل ملی اختصاص دهند و برای مصلحت ملی به دنبال مسائل بومی و شهرستانی و استانی نباشند. دوم اینکه به مسائل زیربنایی و زیرساختی توجه شود. یعنی همچنان که به مسائل جاری کشور باید بودجه مناسب اختصاص یابد اما این امر نباید بهانه‌ای برای فراموشی بخش عمرانی باشد. نکته سوم اینکه نمایندگان محترم مجلس متوجه درآمدها و هزینه‌ها باشند و طوری نباشد که هزینه‌های کشور بیشتر از درآمدها باشد. نکته با اهمیت اینکه درآمدهای کشور باید واقعی باشد و نباید درآمدهای غیرواقعی اقتصاد ایران را آسیب‌پذیر کند. نکته چهارم اینکه باید به مسئله تولید در کشور توجه ویژه شود. در سال‌های گذشته مسئله تحریم‌ها آسیب جدی به اقتصاد ایران وارد کرده است و در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی باید برنامه‌هایی در دستور کار اقتصاد کشور قرار گیرد که به تقویت بخش تولید کمک کند. نکته دیگر اینکه در بودجه‌نویسی باید قیمت نفت و قیمت ارز به‌صورت واقعی نوشته شود و به‌خصوص نمایندگان تلاش کنند دولت را موظف به تک‌نرخی کردن نرخ ارز کنند. از سوی دیگر نمایندگان باید تلاش کنند از اتخاذ تصمیماتی که به افزایش تورم منجر شود، خودداری کنند و از افزایش حجم دولت و تصمیماتی که به کسربودجه منتهی خواهد شد دوری گزینند. اگر نمایندگان این موارد را رعایت کنند می‌توان امیدوار بود بودجه‌ای تصویب شود که روح عدالت در آن رعایت شده باشد و یک نگاه فراگیر و همه‌جانبه در آن وجود داشته باشد. بودجه‌ای که در آن به گرفتاری‌ها و مسائل مهم کشور مثل مسئله خشکسالی، محیط زیست و کشاورزی توجه شود و ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد و در کنار همه اینها از طرح‌های اشتغال‌زا و اقشار آسیب‌پذیر حمایت شود. نمایندگان باید توجه کنند سند بودجه برنامه اقتصادی کشور را برای سال آینده مشخص خواهد کرد و درصورتی که با موفقیت به نتیجه برسد، مردم در رفاه و آسایش بیشتری زندگی خواهند کرد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: