نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۶۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵

سیلاب زندگی‌بخش به تالاب هامون

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب کم‌سابقه مردادماه به تالاب هامون جان تازه‌ای بخشید.
تدبیر24:  محمودی افزود: بارندگی‌های چند روز اخیر در کور همسایه باعث راه‌افتادن سیلاب در کشور همسایه شد که این سبب وارد آب به تالاب هامون شد.

وی اظهارکرد: سیلاب وردی به تالاب هامون با متوسط دبی 20 متر مکعب بخش‌های از تالاب هامون را در برگرفته که از مهمترین قسمت‌های آن می‌توان به لورگ باغ و هامون هیرمند اشاره کرده که خود از مراکز عمده ایجاد ریزگرد در منطقه هستند.

محمودی خاطرنشان کرد: ورود این سیلاب در منطقه باعث کنترل ریزگردهای وجود آمده توسط بادهای 120 روز سیستان شد و به نوعی در کنترل و تعدیل آب و هوای منطقه نقش بسزایی داشته و توانسته مراکز ریزگرد را به خوبی مهار کند.

وی ادامه داد: در پی بروز سیلاب در مردادماه که بسیار کم سابقه بوده و همچنین ورود سیلاب‌های زمستان گذشته به تالاب و آبگیری برخی از مناطق آن، مطالعات و اقدامات عمرانی برای کنترل و نگهداشت آب انجام شد که با توجه به این اقدامات می‌توان بعد از گذشت سال‌ها خشکسالی در بیشتر یا تمام سال شاهد وجود آب در تالاب هامون باشیم که این موضوع بسیاری از معضلات و تهدیدات منطقه مانند ریزگردها را مهار خواهد کرد و حتی کشاورزی را احیا کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: این سیلاب که با دبی بالغ بر 20 مترمکعب بر ثانیه آبگیری بخش‌های زیاد از تالاب را در بر داشته که در پی این آبگیری می‌تواند اجرای پروژه‌های عمرانی و هدایت دقیق آب را در برداشته باشد و نیز می‌تواند نگهداشت آب حاصل از این سیلاب در تالاب هامون را حداقل تا سیلاب زمستان آینده حفظ و وصل کند که در صورت رویداد این اتفاق خود طی دو دهه خشکسالی برای اولین بار است که در تالاب هامون رخ خواهد داد و به نوعی می‌تواند به احیای تالاب هامون سرعت بخشد.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: