نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۶۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴

قتل به خاطر فیلم آزار جنسی

  قتل برای فیلم آزار جنسی پسر جوان

 پسری که در نوجوانی با واردکردن ضربه چاقو به شخصی او را به قتل رسانده بود، بعد از گذشت چهار سال از این حادثه براساس ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی یک بار دیگر محاکمه شد.

مأموران پلیس تهران چهار سال قبل باخبر شدند جوانی به نام پارسا در محله ای در جنوب شهر به قتل رسیده است. وقتی پلیس در محل حاضر شد شاهدان گفتند درگیری دسته جمعی رخ داد و طی آن شخصی به نام شاهین که نوجوانی ١٥ساله است با واردکردن ضربه چاقو بر بدن پارسا، او را به قتل رسانده. شاهین از محل قتل فرار کرده بود اما با به دست آمدن آدرس محل زندگی اش، توسط مأموران دستگیر شد.

این نوجوان لحظاتی بعد از اینکه مقابل بازپرس پرونده نشست به قتل اعتراف کرد و گفت: «چندوقت پیش مهرداد، مهدی و کاوه که از دوستان من بودند پیشنهاد دادند به خانه ای دور از محل زندگی مان برویم و در آنجا مشروب بخوریم، من هم قبول کردم. خانه متعلق به پدر یکی از بچه ها بود که بیشتر اوقات هم خالی بود، زمانی که مشروب خوردیم آنها به سمت من آمدند که مرا مورد تجاوز قرار دهند، اما مقاومت و فرار کردم. 

چند روز بعد مهرداد به من گفت فیلمی از تجاوز به من تهیه کرده و اگر به خواسته هایش عمل نکنم آن فیلم را پخش می کند؛ از آنجایی که به من تجاوز نشده بود به حرفش گوش نکردم تا اینکه چند روز بعد دوستانم به من گفتند می دانند به من تجاوز شده و فیلمش همه جا پخش شده است. این موضوع را انکار کردم بااین حال بین همه شایعه شده بود من با سه نفر رابطه داشته ام و همین موضوع مشکلات زیادی را برایم درست می کرد.

متهم گفت: چندبار با مهرداد سر این موضوع جروبحث کردم تا اینکه روز حادثه او را دیدم. دوباره جلو من را گرفت و گفت روزی که در آن خانه بودیم از من فیلم گرفته و آن را پخش کرده است و شخصی که در فیلم به او تعرض می شود، من هستم؛ سر این حرفش با هم درگیر شدیم و به او گفتم دروغ می گویی، چون مشروب خورده بودم نمی توانستم خودم را کنترل کنم و حال درستی نداشتم، وقتی درگیری بالا گرفت پارسا به حمایت از مهرداد به سمت من آمد و درگیر شد که من با یک ضربه چاقو او را زدم و بعد هم فرار کردم. قصدم کشتن او نبود و اصلا با هم درگیر نبودیم؛ مشکل من با مهرداد بود، اما پارسا خودش را جلو انداخت و دعوا بالا گرفت.

بعد از اعترافات متهم و نظریه پزشکی قانونی مبنی بر اینکه ضربه وارده باعث پارگی یکی از شریان های حیاتی مقتول و در نهایت مرگ او شده است و با توجه به شکایت اولیای دم کیفرخواست علیه متهم صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ٧١ وقت دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. وقتی نماینده دادستان کیفرخواست علیه متهم را خواند و اولیای دم هم درخواست قصاص را مطرح کردند، متهم در جایگاه حاضر شد. شاهین اتهام قتل را قبول و یک بار دیگر گفته هایش درباره روز حادثه را تکرار کرد و گفت چون در حالت عادی نبود دست به این قتل زد و فکر نمی کرد ضربه اش کشنده باشد.

شاهین در نهایت به قصاص محکوم شد. رأی صادرشده در دیوان عالی کشور هم تأیید شد. زمانی که پرونده در مرحله اجرا قرار داشت با توجه به اینکه ماده ٩١ قانون مجازات جدید به تصویب رسیده و می توانست در این باره به نفع متهم باشد، وکیل مدافع شاهین درخواست اعمال ماده ٩١ کرد. این ماده تأکید می کند نوجوانانی زیر ١٨ سال که مرتکب جرمی با مجازات اعدام یا حدود شده اند باید قبل از صدور حکم رشد عقلی آنها بررسی شود. بر این اساس رئیس قوه قضائیه درخواست شاهین و وکیل مدافعش را پذیرفت و نام شاهین از فهرست محکومان منتظر اجرای حکم خارج و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ١٠ دادگاه کیفری شماره یک فرستاده شد.

 هیأت قضات قبل از تعیین وقت رسیدگی، شاهین را برای مشخص شدن رشد فکری اش در زمان ارتکاب جرم به پزشکی قانونی فرستادند؛ متخصصان بعد از معاینه این نوجوان گفتند با توجه به اینکه چهار سال از زمان حادثه گذشته است نمی توانند در این باره اظهارنظر کنند. روز گذشته با توجه به این نظریه، قضات شعبه ١٠ برای محاکمه شاهین که حالا ١٩ساله است تشکیل جلسه دادند.

بعد از اینکه کیفرخواست علیه این نوجوان خوانده شد و اولیای دم هم یک بار دیگر درخواست قصاص را مطرح کردند، شاهین در جایگاه حاضر شد؛ او اتهام را قبول کرد، اما گفت: چیز زیادی یادم نمی آید چون در آن زمان مشروب خورده بودم و اصلا حال درستی نداشتم ضمن اینکه چهار سال از ماجرا گذشته است. او درباره اینکه آیا فیلم منتشرشده میان دوستانش متعلق به او بوده است گفت: آن فیلم به من ربطی نداشت، اما دوستانم من را مسخره و تحقیر می کردند.

هیأت قضات با پایان جلسه رسیدگی برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: