نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۸۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
ولایتی:

شکی نیست که میان روسیه، ایران و سوریه هماهنگی وجود دارد

سرنگون کردن جنگنده روسیه به زیان منافع منطقه است و ما مخالف بروز هرگونه درگیری هستیم که باعث افزایش تنش در منطقه شود.
تدبیر24 :علی‌اکبر ولایتی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین در دمشق درباره موضع ایران نسبت به سرنگونی جنگنده روسی به دست ترکیه گفت: این پرسش دارای دو قسمت است؛ بخش نخست به سوریه و هجوم تروریست‌ها به دولت و ملت سوریه مربوط می‌شود. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در کنار مردم و دولت و شخص بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور قرار گرفت و ایران در کنار ملت و ارتش سوریه با تروریست‌ها می‌جنگد و ما تا پایان تا پیروزی نهایی در کنار ملت سوریه هستیم و به حمایت‌های خود از سوریه ادامه می‌دهیم.

وی در عین حال خاطرنشا ن کرد: اما آن‌چه که در روابط روسیه و ترکیه رخ داده است باید بگویم که حضور نیروهای روسی در سوریه بر اساس درخواست دولت قانونی این کشور بوده است؛ بنابراین روس‌ها در سوریه حضور قانونی دارند و به دولت این کشور کمک می‌کنند. سرنگون کردن جنگنده روسیه به زیان منافع منطقه است و ما مخالف بروز هرگونه درگیری هستیم که باعث افزایش تنش در منطقه شود. ترکیه و روسیه از همسایگان ایران هستند و از دو کشور می‌خواهیم از این تنش بکاهند و دیگر نباید چنین حوادثی تکرار شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید این اقدام ترکیه روابط ائتلاف ایران، روسیه و سوریه را هدف قرار داده است؟ گفت: ما این روابط را این‌گونه تحلیل نمی‌کنیم؛ ایران، سوریه و روسیه دارای یک روابط طولانی و راهبردی هستند و این روابط تحت تاثیر این‌گونه حوادث قرار نمی‌گیرد. روابط این سه کشور بسیار ارزشمند و سازنده است و آینده منطقه ما ارتباط نزدیکی به همکاری میان ایران، روسیه و سوریه دارد. این سه کشور از طرف‌های همکار و راهبردی در منطقه هستند. ما امیدواریم این همکاری میان سه کشور باعث حفظ امنیت و آرامش و صلح در منطقه حساس خاورمیانه(غرب آسیا) شود و دیگر شاهد این درگیری‌ها نباشیم، درگیری‌هایی که با اقدامات تحریک‌آمیز غربی‌ها به ویژه آمریکا و با کمک رژیم صهیونیستی و برخی از رژیم های مرتجع منطقه صورت گرفته است. من فکر می‌کنم روسیه به عنوان یک کشور تاثیرگذار در عرصه بین‌المللی و همچنین ایران به عنوان یکی از پایه‌های اساسی در این منطقه نقش سرنوشت‌سازی در بازگرداندن صلح و ثبات به منطقه دارند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین در پاسخ به این سوال که آیا تهران تلاش می‌کند مواضع مسکو و آنکارا به یکدیگر نزدیک شود؟ گفت: ما تلاش می‌کنیم هرگونه تنشی در روابط روسیه و ترکیه برطرف شود و این تنش گسترش نیابد. ما نمی‌خواهیم میان این دو کشور همسایه مهم جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه تنشی وجود داشته باشد. در صورتی که بتوانیم از این تنش بکاهیم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به پیروزی های میدانی ارتش سوریه در حلب و نقاط دیگر فکر می‌کنید بزودی گزینه نظامی متوقف می‌شود و حضور تروریست‌ها در سوریه از بین خواهد رفت؟ خاطرنشان کرد: ما امیدواریم این درگیری میان ارتش سوریه و نیروی دفاع ملی با تروریست‌ها بزودی متوقف شود. توقف این درگیری‌ها به سود دولت و ملت سوریه است. هر روز که می گذرد اعتماد ما به پیروزی‌های ارتش سوریه و نیروهای دفاع ملی در حلب و نقاط دیگر بیشتر می‌شود. ما امیدواریم همکاری میان ایران، روسیه،سوریه، حزب الله لبنان و دیگر نیروهای متحد در منطقه به پیروزی دولت قانونی سوریه و شکست تروریست ها و دفع شر آن از این کشور منجر شود. تروریست‌ها خواهان ثبات و آرامش برای منطقه نیستند و امیدواریم از شر این گروه‌های تروریستی رها شویم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران حضور نظامی خود را در سوریه تقویت خواهد کرد؟ تاکید کرد؟ جمهوری اسلامی ایران بر اساس امکانات خود از اعطای هر گونه کمک به دولت قانونی سوریه، ملت سوریه و رئیس جمهور این کشور دریغ نخواهد کرد. ما قاطعانه باور داریم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید بحران این کشور به صورت سیاسی حل و فصل شود. دخالت‌های خارجی نمی‌تواند به بحران سوریه پایان دهد. باید راه حل بحران سوریه از طریق گفت‌وگو میان سوری‌ها بدون دخالت خارجی حاصل شود. این‌که برخی از کشورها در امور سوریه دخالت می‌کنند و می‌خواهند سرنوشت مردم این کشور را به دست گیرند و ادعاهایی درباره این که چه کسی باید بر سوریه حکومت بکند یا نکند را مطرح می‌کنند، مورد قبول ما نیست.

ولایتی خاطرنشان کرد: ما بر این باوریم دولت رئیس جمهور اسد بر اساس انتخابات قانونی تشکیل شده است و باید دوره قانونی این دولت پایان یابد و سپس انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد و رئیس‌جمهور اسد در این انتخابات شرکت خواهد کرد. روز به روز بر محبوبیت بشار اسد در سوریه افزوده می‌شود و ما یقین داریم بار دیگر مردم سوریه به وی رای خواهند داد؛ بنابراین همان‌طور که گفته شد بحران سوریه راه حل نظامی دارد و باید با استفاده از راه حل سیاسی به این بحران پایان داد و تنها ملت سوریه است که این راه حل را اجرا خواهد کرد و طرف های خارجی نمی‌توانند راه حل های خود را بر مردم سوریه تحمیل کنند.

وی در عین حال و در پاسخ به سوال دیگری گفت: شکی در این نیست که همکاری‌ها میان روسیه،سوریه و ایران وجود دارد. جنگ در سوریه دارای فراز و نشیب‌هایی است و ممکن است یک منطقه در سیطره تروریست‌ها قرار گیرد و این وضع به صورت موقت است. به صورت کلی شاهد پیشروی ارتش و نیروهای دفاع ملی سوریه هستیم. یقین داریم که سرزمین سوریه شاید نه در کوتاه مدت ولی در درازمدت در سیطره مردم و ارتش این کشور قرار خواهد گرفت. با اراده قاطعانه‌ای که در ملت و ارتش سوریه و حامیان سوریه اعم از ایران،روسیه، لبنان و عراق وجود دارد، تروریست‌ها شکست خواهند خورد و ملت و دولت سوریه به پیروزی خواهند رسید.

وی در پاسخ به این سوالی درباره نشست وین و این که آیا باید در نقش کشورهای شرکت کننده در این نشست برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه بازنگری شود؟ گفت: شکی در این نیست که داعش از حمایت برخی از کشورهای منطقه و کشورهای غربی برخوردار است. داعش بدون حمایت این کشورها قادر نبود دست به این اقدامات در سوریه بزند. جمهوری اسلامی ایران در نشست وین شرکت کرد تا عرصه را برای دیگران خالی نکند. ایران موضع خود را تغییر نداده است. ما بر این باوریم هر راه حلی را که دولت و ملت سوریه پذیرفت مورد پذیرش ماست. ملت سوریه هر طرحی را رد کند ما نیز رد می کنیم. در صورتی که کشورهای غربی بخواهند همان دستور کار نشست ژنو1 و 2 را دنبال کنند، می‌گوییم که نشست وین به شکست منجر خواهد شد. باید مذاکرات در وین به صورت عادلانه باشد و همه درباره راه حل مورد نظر به اجماع برسند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به این سوال که اگر در وین نشست‌های دیگری برگزار شود، ایران شرکت خواهد کرد؟ پاسخ داد: جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد صحنه را برای دیگران خالی کند و با حفظ مواضع سابق خود در مذاکرات وین، پاریس یا ژنو شرکت خواهد کرد. ما تاکید می‌کنیم هر طرحی را که مورد قبول دولت و ملت سوریه نباشد، رد می‌کنیم.

وی درباره راه حل سیاسی برای سوریه گفت: تا زمانی که حمایت از تروریست‌ها وجود دارد و این تروریست‌ها به حملات خود علیه ملت سوریه و انفجارها ادامه می‌دهند، برگزاری انتخابات یک مزاح است و مسئله جدی نیست. باید تروریست ها از منطقه خارج شوند. تروریست‌هایی که علیه ملت سوریه سلاح به دست گرفته اند، حق ندارند با دولت سوریه مذاکره کنند. تنها گروه‌هایی از مخالفان می‌توانند با دولت سوریه گفت‌وگو کنند که علیه ملت سوریه سلاح به دست نگرفته‌اند.

وی درباره احتمال سفر اسد به تهران اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهور اسد در سوریه بسیار ضروری است. ما آماده میزبانی وی در ایران هستیم. ما نمی‌خواهیم نظرات خود را بر رئیس جمهور سوریه تحمیل کنیم، این که وی این میدان و دفاع از کشور خود را ترک کند. اگر وی بخواهد به ایران سفر کند ما آماده میزبانی از وی هستیم و به گرمی و به عنوان یک قهرمان از وی استقبال خواهیم کرد؛ چراکه وی در طول پنج سال گذشته از ملت و کشور خود دفاع کرده است.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: