بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بهاره آروین» مشکل از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه نیست و در دیگر ممالک هم اوضاع کم‌وبیش به همین منوال است. مشکل در ساختاری است که قرار است کاهش این تعداد اولیه به تعدادی محدود و قابل قبول برای برگزاری انتخابات را امکان‌پذیر کند
نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

شهیندخت مولاوردی» نامزدها باید پاسخ بدهند مساله اصلی برای آنها حجاب و گشت ارشاد است یا اینکه معیشت، زنانه شدن فقر، زنانه شدن اعتیاد، زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی، زنانه شدن ایذر، زنانه شدن سالمندی و... هم برای آنها دارای اهمیت است.
جمعه ۰۱ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 21
کد خبر: ۷۸۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰

اهمیت انتخابات شوراها، بویژه برای تهران چیست؟

«ایرانیان اکنون با تجربه چهار دوره شوراهای شهر و روستا می‌توانند و باید نمایندگان را برای شهرها و روستاهایشان انتخاب کنند که واقعاً افرادی معتقد و آگاه به دانش و فن اداره شهرها و روستاها باشند. شهرهای ایران و به خصوص تهران طی سال‌های اخیر از روح شهروندی تهی شده است.»
تدبیر24»روزنامه «جمهوری اسلامی» نوشته است: پیش‌بینی نهادی تحت عنوان شورای شهر و روستا در قانون اساسی جمهوری اسلامی در بدو تأسیس نظامی برآمده از یک انقلاب آن هم در مقطعی که تقریباً تمام کشورهای همسایه ایران در منطقه با اصول اولیه حاکمیت مردم غریبه بودند و اندک تجربه‌ای از حلاوت‌ها و پیچیدگی‌های احترام به حقوق مدنی اکثریت جامعه نداشتند، بدون شک نشانه‌ای سترگ از خاستگاه دینی و انسانی یک انقلاب مردمی است.

این حرکت ارزشمند اگرچه پس از اندک زمانی گرفتار مشکلات تحمیلی از بیرون و اقتضائات نظام انقلابی نوپا شد اما توانست به فاصله کوتاهی بعد از کاهش مشکلات و افزایش رواداری در جامعه‌ای انقلابی، نخستین حضور عینی خود را در اواسط دهه هفتاد با برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تجربه کند.

امروز و در آستانه برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها با مروری بر آنچه در چهار دوره قبل گذشته است، انبوهی از تجارب تلخ و شیرین پیش روی ناظران و شهروندان و روستائیان نقش می‌بندد که هر یک می‌تواند و باید چراغ راه آینده و ملاکی برای انتخاب ۲۹ اردیبهشت باشد.

از آنجا که حضور در این انتخابات بدون نظارت شورای نگهبان قانون اساسی انجام می‌گیرد، تنوع و تکثر داوطلبانی که مجال این را می‌یابند خود را در معرض رأی مردم قرار دهند، بسیار بیشتر از سایر انتخابات‌ها در کشور است، مردم ایران طی چهار دوره گذشته طیف‌ها و چهره‌های مختلف و متنوعی را در این عرصه آزموده اند؛ سیاستمداران اصلاح‌طلب یا محافظه‌کار، چهره‌های هنری و ورزشی، فعالان و زنان خانه‌دار.

حضور و فعالیت نمایندگانی از این طیف‌ها طی چهار دوره گذشته و کارنامه‌ای که از خود بجا گذاشته‌اند، مجموعه‌ای از تجارب مثبت و منفی است که باید با توجه به آن به سمت انتخاب‌هایی هوشمندانه، دقیق و صحیح‌تر حرکت کرد.

مرور تجربه کشورهایی که سابقه‌ای طولانی‌تر از مادر نظام‌های دموکراتیک دارند، نشان می‌دهد با وجود اینکه دامنه فعالیت و گستره تاثیرگذاری تصمیمات اعضای نهادهایی در عدد شوراهای شهر و روستا در ایران، این نهادها هسته اولیه حضور و مشارکت مردم در مدیریت اجتماعی و عرصه‌ای برای تمرین دموکراسی در بدنه جامعه هستند که می‌توانند زمینه‌ساز نهادینه‌شدن روح حاکمیت مردمی در سایر لایه‌های قدرت و جامعه شوند. چنین ابزار و فرصتی برای کشوری مانند ایران که به علل تاریخی متعدد هنوز از فقدان حزب واقعی و فعالیت حزبی به عنوان سنگ بنای جمهوریت رنج می‌برد، بسیار مغتنم است.

ایرانیان اکنون با تجربه چهار دوره شوراهای شهر و روستا می‌توانند و باید نمایندگان را برای شهرها و روستاهایشان انتخاب کنند که واقعاً افرادی معتقد و آگاه به دانش و فن اداره شهرها و روستاها باشند.

شهرهای ایران و به خصوص تهران به عنوان مرکز کشور طی سال‌های اخیر از روح شهروندی تهی شده و بیشتر به مجموعه‌ای از سازه‌ها و خودروها تبدیل شده‌اند که در آنها کمتر به بایسته‌های یک زندگی سالم شهری پرداخته شده است.

حضور متخصصان شهری در شوراها می‌تواند این انحراف زیان‌بار را تا حدودی جبران کند و نهاد شورای شهر را از مفاسد پلکان ترقی سیاسی برای عده‌ای بودن رها سازد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: