نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۷۸۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
خانجانی در گردهمایی جوانان پویش اصلاحات مطرح کرد :

مشارکت بالای مردم، از انحراف مسیر رشد کشور جلوگیری می کند

عدم مشارکت مردم سبب می شود که افرادی در کشور حاکم شده که مسیر رشد کشور را دچار انحراف می کنند و ما به عنوان آحاد جامعه نباید در این خرابی شریک باشیم.

تدبیر24»مردم به خوبی درک می کنند که نباید برای آینده خود و فرزندان شان بی تفاوت باشند و پای صندوق رای حاضر می شوند.

خانجانی، از مسئولان ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی گفت : عدم مشارکت مردم سبب می شود که افرادی در کشور حاکم شده که مسیر رشد کشور را دچار انحراف می کنند و ما به عنوان آحاد جامعه نباید در این خرابی شریک باشیم.

به گزارش سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - جهانبخش خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی که در همایش گردهمایی جوانان پویش اصلاحات می گفت، با اشاره به مشکلات پیش روی مردم در مشارکت سیاسی اظهار کرد : به نظر من یکی از موانع این است که بعضا فهم مناسبی از رابطه بین دولت ها و حکومت ها وجود نداشته است و این فهم نامناسب ناشی از نافهمی از مفاهیم توسعه است.

وی افزود : عدم فهم مناسب از مقوله ملی است. وقتی فهم مناسبی از سوی حاکمان از منافع ملی وجود نداشته باشد، عرصه های حضور مردم دچار اختلال می شود .

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد : به طور مثال وقتی کنسرتی به صورت مجاز در گوشه و کنار کشور برگزار می شود، سوال از هنجارمند بودن یا نبودن آن از سوی برخی طرح می شود. به این صورت که برخی می پرسند که کنسرتهایی که چه بسا شکل سنتی دارند، ابتهاجی در خلق ایجاد می کنند که مانع بزرگی است و ما با این تفکر مواجه هستیم.

عضو ارشد ستاد انتخاباتی روحانی تصریح کرد : همه این موارد ناشی از عدم فهم مناسب از توسعه است و باید به این سو حرکت مناسب داشته باشیم. چرا که جامعه ای که توسعه یافته باشد، ادبیات مسئولین آن نیز توسعه یافته می شود و متانت و ادب در رفتارشان نمایان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد : همه مردم باید به سوی توسعه حرکت کنند، چرا که اگر مردم توسعه یافته باشند، رهبران کشور نیز توسعه یافته خواهند شد . متاسفانه امروز برخی ظاهر و لوازم مدرنیته را در اختیار خودر می گیرند اما فهم مناسبی از آن ندارند. هم مفاهیم و هم ابزارها باید توامان در کنار هم قرار بگیرند تا جامعه رشد پیدا کند.

خانجانی افزود : امروز باید قدردان آن بود که مردم می توانند بدون لکنت حرف خود را بزنند و تبعاتی برای شان نداشته باشد . در دوره گذشته برخی سخنرانی ها هم با برخوردهای شدید همراه می شد و متاسفانه فهم مناسبی از توسعه یافتگی در آن دوره وجود نداشت . اگر کشوری آباد، آزاد و پیشرفته داشته باشیم، باید اجازه رشد این ابزارها را نیز در جامعه داشته  باشیم .

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در ادامه یادآور شد : واقعیت در این جاست که با گفتگو می توان به نتایج مثبت رسید و در مقابل با ستیز چنین امری محقق نخواهد شد . منافع ملی امروز در این جاست که بتوانیم ایرانی پر از آرامش و نشاط داشته باشیم و در کنار برطرف شدن محرومیت ها، معقولیت و تدبیر در جامعه اشاعه پیدا کند.

وی افزود : در چنین شرایطی، چه کسانی با این مهم مخالف هستند و در جهت عدم تحقق آن تلاش می کنند؟ کسانی که منافع شان را در تزاحم با آرامش در کشور دیده و دارای اندیشه های نابارور هستند ، قطعا چنین امری را برنخواهند تافت.

خانجانی تصریح کرد : اگر بخواهیم به رشد در کشور برسیم، باید با هم گفت و گو کرده و مصالحه کنیم. باید به یکدیگر اجازه سخن گفتن بدهیم تا دموکراسی در ایران نهادینه شود . اگر از دولت های نهم و دهم که فجایع بزرگی را در فکر، اندیشه و اقتصاد کشور وارد کرد، عبور کنیم، دولت روحانی و دولت اصلاحات سعی کردند که آرامش واقعی را در جامعه ایجاد کنند.

وی افزود : همان طور که مقام معظم رهبری به درستی فرمودند که مردم سایه جنگ را از سر کشور دور کردند، باید با اشاره به این کلام حکیمانه گفت ، مردم زمانی همراه شده و به صحنه می آیند که امید و درک تغییرات اجتماعی در دل شان وجود داشته باشد . همچنین اگر طبقات مردم به درستی به این مهم برسند که در صورت عقب گرد به گذشته، باز به سمت خرابی های آن دوره خواهند رفت، پا به عرصه گذاشته و سایه بزرگترین مشکلات را محو می کنند.

عضو ارشد ستاد انتخاباتی روحانی خاطرنشان کرد : امروز این ابتهاج و هیجانی که در جامعه ایجاد شده ، برای این است که نمی خواهند تفکر متحجر، خشکه مقدس و ضد توسعه در این کشور حاکم بشود . مردم نمی خواهند تفکری که آنها را حقیر دیده و تصور می کند که می تواند با تمنیات مالی رای شان را به خدمت بگیرد ، بر سر کار بیاید . مشخصا چنین تفکری تصور می کند که می تواند مردم را به خدمت گرفته و همه اندیشه ها را با قیمتی ولو متفاوت خریداری کند.

وی تصریح کرد : مردم نمی خواهند آن کارگردانی که قلاده بر گردن فیلمش انداخته و عزیز ترین هنرمند کشور را با الفاظ سخیف یاد می کند، نماینده شان در سینمای دنیا باشد. مردم می خواهند وقتی که با دنیا گفت و گو می کنیم، آن گفت و گو مبتنی بر عزت، عظمت و حکمت کشور در سایه احترام متقابل باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با ذکر مثالی یادآور شد : آن فردی که طرح مسئله هولوکاست را به رئیس جمهور اسبق پیشنهاد داده بود، مدتی پیش در نقد از وی مطلبی نوشته بود و در مقابل یکی از هواداران رئیس دولت گذشته ، با انگ جاسوسی به استقبالش رفت. این ها همه در حالی بود که طرح چنین مباحثی جز به سود رژیم اشغالگر قدس رقم نخورد و دشمن به دستاویزی برای هجمه و توطئه بیشتر علیه کشور دست یافت.

خانجانی عنوان کرد : در مقابل اما در دولت یازدهم با تعقل و عزت و منطق پای میز مذاکره نشستیم و توانستیم به همین پشتوانه و حمایت مردم شش کشور بزرگ را به زانو در بیاوریم. چه کسانی مخالف برجام بودند ؟ کسانی که امروز در نقد دولت پیشین رقابت می کنند، سر در آبشخور همان دولت داشته و دارند. چرا به مردم نمی گویند که ما همراه آن دولت بوده و در فساد سیاسی و اقتصادی آن شریک هستیم؟ اما امروز پوستین وارونه بر تن کرده اند و ژست طلبکارانه به خود گرفته اند.

وی یادآور شد : اگر رئیس جمهور فاخر و فرهیخته در کشور حاکم باشد، ادبیات وی نیز ادبیات فاخری خواهد بود . امروز مردم اظهار شادمانی از فقدان ادبیات سخیف گذشته را می کنند. مردم از نبودن رئیس جمهوری که  انسان از بیان ادبیاتش شرم داشت، امروز احساس شعف می کنند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در ادامه گفت : اقوام ما با فرهنگ های غنی اعم از کرد، گیلک، لر، بلوچ، عرب، ترکمن، فارس و آذری در کنار هم امروز بدون کوچک ترین تزاحمی زندگی می کنند. در دوره حضور ما در وزارت کشور، چند تن از همکاران ما از برادران اهل تسنن بودند و باید به صداقت بگویم که این افراد جزو خدوم ترین و خالص ترین مدیران در دولت بودند و نباید از کنار این مهم به سادگی عبور کرد .

جهانبخش خانجانی تاکید کرد : متاسفانه برخی از ادبیاتی که بعضی از کاندیداهای مدعی ارزش با ترویج درصدبندی جامعه رواج دادند، به این معنی بود که جمهوری اسلامی در سی و هشت سال کشور فقیر، مفلوک و ضعیف تربیت کرده که تنها چهاردصدشان حق حیات دارند . سوال من اینجاست که آیا این خدمت به رهبری است ؟ خدمت به نظام است ؟

وی افزود : آقایان مدام در بین مردم خوزستان و برادران عرب زبان عنوان کردند که این دولت هیچ ثمری در این مناطق برجای نگذاشته و این مفهوم همان ادبیات دشمنانی است که سعی بر کوبیدن به طبل جدایی طلبی قومی در ایران می کنند. آقایان چه تفاوتی با آنها در ادبیات شان وجود دارد ؟ آن زمانی که هورالعظیم به بهانه استخراج نفت توسط دوستان خشک شد، چرا آقایان کلامی سخن نگفتند ؟ جالب اینجاست که وقتی دولت یازدهم فرماندار زن کردی را منصوب می کند، موج اعتراض دوستان فرا می رسد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد : نه رهبری نظام و نه حاکمیت نظام چنین تفکری را ندارد و این افراد عناصر متحجری هستند که اگر جامعه و اقوام هوشیار باشند، نخواهند توانست به منویات خود برسند.

عضو ارشد ستاد انتخاباتی روحانی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات تاکید کرد : کشورهایی در دنیا وجود دارند که با مشارکت پایین مردم دچار خسران و خسارت شده اند و باید نسبت به این مهم هوشیار باشیم. طرح شعار یک بعلاوه یازده که امروز شخص دکتر روحانی در جامعه مطرح می کند، می تواند یک جنبش پویا و سازنده ای را به همراه داشته باشد. مردم به خوبی درک می کنند که برای آینده خود و فرزندان شان بی تفاوت نباشند و پای صندوق رای حاضر شوند. نیامدن مردم سبب می شود که افرادی در کشور حاکم شده و مسیر رشد کشور را تغییر دهند و ما به عنوان آحاد جامعه نباید در این خرابی شریک باشیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: